برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثر تجویز عصاره آبی کرفس کوهی بر یادگیری و حافظه موش صحرایی دیابتی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: اميرطوري رضا*,روغني مهرداد,امين اميرارسلان
 
 *
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: ديابت قندي موجب اختلال در روندهاي مرتبط با يادگيري، حافظه و شناخت مي گردد. با توجه به اثرات ضد ديابتي كرفس كوهي، اثر تجويز درازمدت اين گياه بر يادگيري و حافظه در موشهاي صحرايي ديابتي مورد بررسي قرار گرفت.
روش کار: موشهاي صحرايي ماده
(n=28) به چهار گروه كنترل، كنترل تحت تيمار با کرفس كوهي، ديابتي، و ديابتي تحت درمان با کرفس كوهي تقسيم بندي شدند. عصاره آبي گياه به ميزان 200 ميلي گرم بر کيلوگرم به مدت 4 هفته و بصورت يک روز در ميان تجويز شد. براي بررسي حافظه و يادگيري حيوانات، ميزان عملکرد از نظر تاخير اوليه و تاخير در حين عبور در آزمون اجتنابي غير فعال و در صد رفتار تناوب با استفاده از ماز Y در پايان کار تعيين گرديد.
نتايج: در موشهاي ديابتي و ديابتي تحت تيمار با کرفس كوهي افزايش معني دار در مورد تاخير اوليه در مقايسه با گروه كنترل بدست آمد
(p<0.05). بعلاوه، از نظر تاخير اوليه هيچگونه تفاوت معني دار بين دو گروه ديابتي و ديابتي تحت تيمار مشاهده نگرديد كه خود به مفهوم عدم تغيير توانايي موشها در كسب اطلاعات جديد در موشهاي ديابتي تحت تيمار مي باشد. همچنين، کاهش تاخير در حين عبور در موشهاي ديابتي (p<0.05) و افزايش آن (p<0.05) در موشهاي ديابتي تحت تيمار در پايان کار بخوبي مشاهده گرديد. نتايج تست ماز Y نيز نشان داد كه درصد تناوب در گروه ديابتي تحت تيمار با کرفس تفاوت معني دار با گروه ديابتي نشان نمي دهد.
نتيجه گيري: مصرف خوراکي و درازمدت کرفس كوهي موجب افزايش بارز توانايي در حفظ و به يادآوري اطلاعات انبار شده مي گردد و در بهبود حافظه فضايي در حيوانات ديابتي شده اثري ندارد
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 118  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی