برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

تاثیر آب در معماری تاریخی استان خوزستان (نمونه موردی سازه های آبی شوشتر)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: جليلي تورج,بخاخ عباس*
 
 *دانشگاه آزاد اسلامي، واحد ماهشهر
 
عنوان همایش: کنفرانس سالانه پژوهش هاي معماري، شهرسازي و مديريت شهري
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز غير دولتي
حامی:  موسسه معماري و شهرسازي سفيران راه مهرازي
زمان:  1394دوره 1
 
چکیده: 

شبکه آبياري پيرامون شهر شوشتر نمونه اي از مصاديق واقعي گردش آب در متن حيات اقتصادي مردم اين سرزمين طي قرون متمادي است که بر حسب مورد پاسخگوي نيازهاي کشاورزي، صنعتي و آبرساني شهري بوده است.
رودخانه کارون پيش از رسيدن به همواري جلگه خوزستان و با وجود بستر صخره اي شهر شوشتر به دوشاخه تقسيم مي شود. يکي را رودخانه گرگر يا دودانگه مي نامند که از مشرق شهر رو به جنوب جريان دارد و ديگري رودخانه شطيط يا چهاردانگه نام دارد که از شمال شهر به غرب جاري است و با چرخشي به سمت جنوب به موازات رودخانه گرگر جريان دارد و پس از پيوستن به رودخانه دز در نزديکي بند قير به رودخانه گرگر مي پيوندد. قطعه زمين دو رودخانه گرگر و شطيط را ميان آب (مينو) ناميده اند که بيشترين پهناي آن به 11 کيلومتر مي رسد و درازاي شمالي جنوبي آن بالغ بر 33 کيلومتر است.
بنيادي ترين بناهاي شبکه آبياري ميان آب بر گرد شهر شوشتر جاي دارند که اين شهر نيز در شمال دشت ميان آب شکل گرفته است. کانال داريون را مي بايست سومين شاخه از آب رودخانه کارون به شمار آورد که در آبياري منطقه ميان آب نقش اساسي داشته است.
در تاسيسات آبي اين حوزه از انرژي آب و نيز بالا نگه داشتن سطح آب در نقاط مختلف به احداث پل بند و کانالهايي دست کند همت گماشته اند. اين سازه ها به صورت دايره اي در گرد شهر شوشتر قرار دارند و به صورت سلسله وار به يکديگر پيوسته و مرتبط اند، به گونه اي که اگر کار هر کدام از اين سازه ها مختل گردد کار سازه هاي بعد و قبل از خود را نيز مختل مي نمايد و ساير سازه ها نيز به تناوب کارايي خود را از دست خواهند داد
.

 
کلید واژه: خوزستان، شوشتر، آب، کارون، تاسيسات
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 268   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی