برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

جایگاه نور در زیبایی بصری معماری

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: سيل سپور عطيه*,نقصان محمدي محمدرضا,اميدواري سميه
 
 *دانشگاه علم و هنر يزد
 
عنوان همایش: کنفرانس سالانه پژوهش هاي معماري، شهرسازي و مديريت شهري
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز غير دولتي
حامی:  موسسه معماري و شهرسازي سفيران راه مهرازي
زمان:  1394دوره 1
 
چکیده: 

نور زيباترين زينت تاج زيبايي است و تاثير مشخص در شناخت هر چيز زيبا دارد. وجودش شرط ضروري زيبايي است که اگر در جاي مناسب ظاهر شود هر زيبا را زيباتر ميکند. نقش و اهميت نور در شاخه هاي مختلف علمي، هنري و ساير فنون و حرفه ها برکسي پوشيده نيست، يکي از اين شاخه ها معماريست. زيبايي معماري بيش از هرچيز از نور مساعد مدد ميگيرد.
فضاي معماري با ادراک بصري ارتباط مستقيم دارد و نور اولين شرط براي هرنوع ادراک بينايي است، ليکن (نور) تنها يک ضرورت فيزيکي نيست؛نور در سايه ها خود را نشان ميدهد و فهم نور و ارزشهاي آن يکي از بهترين عوامل ايجاد هماهنگي و تناسب و زيباتر جلوه دادن آثار معماري است. با فهم کاربردي بودن دستيابي به ارزشهاي تکرارپذير و منجر به زيبايي اين موضوع ميتوان به طراحي آثاري نوين در معماري پرداخت، که همچون معماري گذشته به خوبي کار ميکنند و پاسخگوي نيازهاي بصري انسان- زيبايي- ميباشند.
اين مقاله با هدف شناخت جايگاه «نور» در «زيبايي» بر آن است تا ضمن روشن کردن برخي علل از بين رفتن يا کمرنگ شدن زيبايي بناهاي معاصر، موجبات ارتقاي کاربرد ارزشمند «نور طبيعي» را در ايجاد «زيبايي بصري معماري» فراهم آورد.

 
کلید واژه: معماري، زيبايي، نور، نور طبيعي، سايه
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 467   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی