برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

باغ فتح آباد جلوه گاه معماری خانه باغ ایرانی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: محمدي شبنم,برشان محمد
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي فرهنگ گردشگري و هويت شهري
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز غير دولتي
حامی:  موسسه علمي پژوهشي مهر انديشان ارفع
زمان:  1394دوره 1
 
چکیده: 

باغ سازي از زمان هاي پيش از تاريخ همواره جزو جدا نشدني زندگي بشر محسوب مي شد، و خود در همه دوره ها در ديگر رشته هاي هنر تاثير و و نقش عمده اي داشته است. هنر باغ سازي مانند معماري تابع عوامل و شرايط طبيعي هر محيط بوده که وجود آب و خاک بارور از جمله آنهاست. به دليل اختلاف آب و هوايي مناطق مختلف ايران باغ اهميت ويژه اي پيدا مي کند. باغ ايراني از سه عنصر اصلي آب، گياه و فضاي معماري تشکيل شده است. مهمترين مساله براي حيات بخشيدن به باغ، رساندن آب از راههاي دوردست به داخل باغ بوده که سازندگان باغ ها از طريق حفر قنات آن را حل نموده اند، آب به عنوان يکي از عناصر چهارگانه آفرينش، جايگاه ويژه اي در فرهنگ کهن ايران دارد.
در باغ ايراني، معماري باغ، معماري آب و داهم آميختگي آب و بنا است. اصلي ترين عاملي که همواره به باغ ايراني حيات مي بخشيده آب جاري بوده که در جويهاي کم شيب به حرکت در آمده و منظره و هواي باغ را مطبوع و دلپذير مي ساخته است.
آنچه در خصوص باغ ايراني به ويژه در مناطق کويري حائز اهميت است نحوه مديريت و هدايت آب مي باشد. از نمونه بارز اين باغ ها مي توان به باغ فتح آباد کرمان اشاره کرد که بازسازي و مرمت گرديده است. سامانه آبياري اين باغ و ساختمانهاي زيباي آن يکي از نمونه هاي منحصر به فرد باغ ايراني است. در اين مقاله ضمن معرفي باغ به ارائه گزارش تاريخي باغ فتح آباد و اهميت آن پرداخته شده است.

 
کلید واژه: باغ ايراني، مديريت سنتي آب، باغ فتح آباد، کوير
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 225   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی