برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اختلال عملكرد بطن چپ پس از تزريق ديپريدامول در بيماري عروق كرونر

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: دباغ كاخكي وحيدرضا*
 
 *بخش پزشكي هسته اي، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
 
چکیده: 

مقدمه: myocardial stunning به عنوان اختلال در عملكرد انقباضي بدنبال يك اپيزود اسيكمي عمدتا در استرس با تست ورزش يا دوبوتامين گزارش شده، اما ديپريدامول نيز ممكن است باعث ischemic myocardial stunning شود، در حاليكه در اسكن هاي قلب پس از استرس ديپريدامول، ديرتر از موارد استرس با ورزش تصويربرداري انجام مي شود. در اين مطالعه ما اختلاف بين كسر تخليه بطن چپ (LVEF) و حجم پايان سيستولي (ESV) را در حالت استراحت با حالت پس از تزريق ديپريدامول مقايسه كرده ايم.
روشها: 297 بيمار، تحت اسكن پرفيوژن ميوكارد به روش
gated در دو روز متوالي، يكبار در حالت استراحت و يكبار 90 دقيقه پس از تزريق دييپريدامول قرار گرفتند.
نتايج: 129(4/43%) بيمار اسكن پرفيوژن ميوكارديال نرمال داشته، در حاليكه در اسكن 116(39%) بيمار شواهد ايسكمي ناشي از استرس، و در 52 بيمار (5/17%) تنها شواهد اينفاركشن وجود داشت. تفاوت بين
LVEF در اسكن پس از استرس (SEF) و در حالت استراحت (REF) در اين سه گروه به ترتيب -4.92, +3.39 و -1.61 بود Stunning .(P<0.001) پس از استرس (افت بيش از 5% در (SEF در 49 بيمار (5/16%) ديده شد. در بيماران بدون ايسكمي قابل توجه، SEF بيشتر از REF بوده اما تفاوتي در ESV وجود نداشت، در حاليكه در حضور ايسكمي در اسكن، LVEF پس از استرس ديپريدامول (84/54%) از REF (60/44%) كمتر بود، و بالعكس ESV پس از استرس بالاتر بود.
نتيجه گيري:
LVEF اندازه گيري شده به روش gated در موارد حضور ايسكمي پس از استرس ديپريدامول كاهش يافته، در حاليكه در موارد اسكن نرمال تمايل به افزايش دارد. علاوه بر تست ورزش، ديپريدامول نيز مي تواند باعث كاهش گذرا در LVEF در حضور stunning شود. به عبارتي وازوديلاتورها اثرات بيشتري از يك flow heterogeneity ممكن است به جا بگذارند.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 121  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی