برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی کیفی پرونده های بیماران بستری روانپزشکی

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: صميمي اردستاني سيدمهدي,سليماني حميد خديجه
 
 
 
عنوان همایش: همايش سالانه انجمن علمي روانپزشكان ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن علمی روانپزشکان ایران
زمان:  1390دوره 28
 
چکیده: 

هدف: مدارک پزشکي بخشي از اطلاعات بيمار درباره وضعيت بيماري، سابقه پزشکي و آموزش هايي است که به بيمار داده شده. در اين بررسي اطلاعات موجود در پرونده هاي بيماران روانپزشکي بررسي شده است.
روش: اين پژوهش از نوع کيفي و در آن پرونده ها با توجه به اهميت قانوني آنها در بخش روانپزشکي بررسي شده است. چهارصد پرونده از پرونده هاي بايگاني شده در سال هاي 1387-1386 در بخش روانپزشکي بيمارستان امام حسين(ع) انتخاب و با اجراي چک ليست اطلاعات پرونده ها در چهار حوزه طبقه بندي شدند.
يافته ها: حوزه الف: در زمينه اطلاعات مربوط به ويژگي هاي جمعيت شناختي. تاريخ تولد بيمار در 38% پرونده ها ثبت نشده بود. حوزه ب: در زمينه مشخصات پرونده اي در برگه اول، در
%21.25 پرونده ها تشخيص اوليه و نهايي ثبت شده بود. حوزه ج: شرح حال، گزارش ها و دستورات پزشکي. شرح حال و فرمولاسيون روانپزشکي و پروگرسيونوت بيمار در 25% پرونده ها به طور نامناسب ثبت شده بود. حوزه د: برگه خلاصه پرونده در %2.75 پرونده ها وجود نداشت.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج بدست آمده و با توجه به کامل بودن اطلاعات سه بخش (جمعيت شناختي، مشخصات پرونده اي، شرح حال، گزارشها و دستورات پزشکي) به نظر مي رسد از آنها بتوان به عنوان داده هاي خام پژوهشي بهره گرفت.

 
کلید واژه: پرونده هاي روانپزشکي، بيماران روانپزشکي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 219  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی