برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اثرات خوراکی بنزن بر برخی ویژگیهای سلولی و پلاسمایی خون موش سفید نر

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: افتخاري علي,شميلي سيروس,افتخاري طيبه
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: بنزن با فرمول شيميايي C6H6 در تركيب اكثر مواد آلي، غذايي و آبهاي نوشيدني موجود مي باشد. اين ماده در صنعت كاربرد زيادي دارد. اثرات سمي آن از راههاي پوستي، دهاني و تنفسي در انسانها و جانوران ايجاد مي شود. بنزن پس از حل در چربي وارد محيط داخلي و جريان خون شده و ناهنجاريهاي تنفسي، گوارشي و خوني بر جاي مي گذارد.
روشها: موش ها در 3 گروه شاهد، حلال و تيمار مورد مطالعه قرار گرفته اند. موشهاي تيمار تحت اثر خوراكي بنزن با دوز 1000 ميلي گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن به مدت 10 روز و در هر روز در يك نوبت، به ميزان
0.1cc از محلول تهيه شده (5/34 ميكروليتر بنزن + 5/65 ميكروليتر روغن زيتون) قرار گرفته اند. در خاتمه هر دوره آزمايشي به دنبال بيهوشي با اتر و شكافتن ناحيه قلب، خونگيري از دهليز راست به عمل آمده و فاكتورهاي سلولي و پلاسمايي خون مورد مطالعه قرار گرفته اند.
نتايج: افزايش شديد تعداد
RBC ها، افزايش نسبي ميزان هماتوكريت و بر عكس كاهش هموگلوبين ، ايجاد حالات خاص از آنيزوسيتوزي، پلي كرومازي، رولو و هيپوكرومي نسبي در مورفولوژي  RBCها، كاهش چشمگير ميانگين تعداد گلبولهاي سفيد بخصوص در لنفوسيتهاي كوچك و نوتروفيل، افزايش درصد لنفوسيتهاي بزرگ و دژنره، حضور برخي لكوسيتهاي اجدادي (مثل لنفوبلاست، پرولنفوسيت و منوبلاست) و گلبولهاي دگرشكل يافته (مثل پلاسموبلاست، پلاسماسل و ريدرسل)، حالات نوتروفيل نابالغ (ژونيل) و يا هيپرسگمانته و تخريبي در خون محيطي كاهش نسبي پلاكت ها (ترومبوسيتوپني)، افزايش ميانگين چگالي پلاسما.
نتيجه گيري: بنزن احتمالا باعث فعاليت سلولهاي هموپوئيتيك مراكز خوني و از طرف ديگر سبب كاهش توليد و فعاليت لكوسيت ها در مراكز لنفوئيدي شده است
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 66  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی