برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثر محافظتی عصاره سیاه دانه به تنهایی و در ترکیب با دگزامتازون روی پاسخ دهی زنجیره تراشه و تغییرات التهابی ریه خوکچه های هندی در معرض سولفورد موستارد قرار گرفته

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: واحدي نسيم,اميري صديقه,بسكابادي محمدحسين
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

زمينه و هدف: ريه مهمترين عضو در معرض قرارگيرنده با گازهاي شيميايي جنگي از قبيل گاز سولفور موستارد (SM) است. در اين مطالعه اثر عصاره سياه دانه (که اثرات ضدالتهابي دارد) بر روي پاسخ دهي زنجيره تراشه و تغييرات التهابي ريه حيوانات در معرض قرار گرفته با SM مورد بررسي قرار گرفته است.
روشها: خوكچه هاي هندي در معرض محلول رقيق کننده (شاهد)،
100 mg/m3 سولفور موستارد استنشاقي (SME)، SME درمان شده با 0.08 g عصاره سياه دانه در روز (SME+N)، دگزامتازون (SME+D) 50 mg/kg و هر دو دارو (SME+N+D) قرار گرفتند و بررسي هاي مختلف 14 روز پس از در معرض قرار گيري انجام شد. وزن حيوانات در ابتدا، ميانه و پايان مطالعه اندازه گيري شد (n=7 در هر گروه).
يافته ها: پاسخ دهي زنجيره تراشه
(TR) به متاکولين در گروه SME از گروه شاهد بيشتر بود (P<0.001). تعداد WBC در SME+N، SME+D و SME+N+D از گروه شاهد بيشتر بود P<0.01) تا TR .(P<0.001 در SME+N، SME+D و SME+N+D از گروه SME کمتر بود p<0.01) تا (p<0.001. همچنين هيچ تفاوت آماري معني داري در TR و WBC بين گروهاي SME+N، SME+D و SME+N+D وجود نداشت. در حيوانات SME کاهش وزن در طول مطالعه مشاهده شد اما در مورد حيوانات SME+D و SME+N+D هيچ گونه تغيير وزني مشاهده نشد. ميزان ائوزينوفيل، مونوسيت و لنفوسيت در حيوانات SME نسبت به گروه شاهد تغيير داشت p<0.001) در همه موارد). کاهش ائوزينوفيل در گروه SME+D، مونوسيت در SME+N+D، افزايش بازوفيل در SME+N و SME+N+D، افزايش نوتروفيل در SME+D و کاهش آن در گروهاي SME+N و SME+N+D در مقايسه با گروه SME ايجاد شد p<0.05) تا (p<0.001.
نتيجه گيري: اين نتايج اثر محافظتي عصاره سياه دانه، دگزامتازون و ترکيب آنها را بر TR در گروه SME نشان مي دهند.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 37  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی