برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مطالعه مقایسه ای کاربرد داروهای ضدباکتریایی در گاوداریهای شیری استان قم و تهران

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: فقيهي سيدمحمد*
 
 *گروه فارماکولوژي، دانشگاه تهران
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: داروهاي ضد باکتريايي با اهداف پيشگيري و درمان بيماريها و همچنين به عنوان مکمل غذايي به منظور سرعت بخشيدن در رشد، اصلاح بازدهي غذا و افزايش دريافت غذا بکار مي روند. کاربرد داروهاي ضد باکتريايي ممکن است به ذخيره شدن بقاياي دارويي در فراورده هاي دامي (گوشت و شير) منجر گردد که بدين جهت اين داروها نبايستي در تهيه فراورده هاي غذايي براي مصرف انسان بکار روند.
روش ها: مجموعا 100 گاوداري شيري در چهار منطقه استان قم: جنوب (کهک)،
غرب (خجلستان)، شمال غرب (جعفرآباد) و مرکزي (قم و حومه) و 120 گاوداري شيري در چهار منطقه استان تهران: شرق (دماوند)، جنوب شرق (ورامين و شهرري)، جنوب غرب (شهريار و اسلامشهر) و غرب (کرج و ساوجبلاغ) مورد بررسي قرار گرفت.
نتايج: پني سيلين
G - استرپتومايسين (3+3) و اکسي تتراسيکلين به ترتيب 73.79% و 92.08% در استان قم و 93.25% و 73.94% در استان تهران بيشترين کاربرد دارويي را در گاوداريهاي شيري چهار منطقه استانهاي مزبور بخود اختصاص دادند و طيف وسيعي از ساير آنتي بيوتيکها نيز درصدهاي قابل توجهي را نشان مي دهند. بيشترين درصد کاربرد داروهاي ضدباکتريايي در استان قم در منطقه مرکزي و در استان تهران در منطقه جنوب شرق بوده که دليل آن را شايد بتوان تراکم زياد گاوداريها و وضعيت نامناسب شرايط بهداشتي، آب و هوايي و مديريتي در بعضي از گاوداريهاي اين مناطق دانست.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج حاصل از اين مطالعه مي توان بيان داشت که در گاوداريهاي استانهاي مزبور مسايل بهداشتي کمتر مورد توجه بوده که اين امر را شايد بتوان ناشي از عدم آگاهي افراد شاغل در گاوداريها در ارتباط با مسايل بهداشتي و دارويي و همچنين عدم آموزشهاي لازم به آنان از سوي مسوولين ادارات دامپزشکي استانها دانست
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 37  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی