برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بروز مانيا به دنبال قطع مصرف اپيوئيدها: يک بررسي گذشته نگر

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: شريعت سيدوحيد,حسيني فرد زيبا,تابان مژگان,شعباني امير
 
 
 
عنوان همایش: همايش سالانه انجمن علمي روانپزشكان ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن علمی روانپزشکان ایران
زمان:  1390دوره 28
 
 
چکیده: 

هدف: در زمينه بروز مانيا به دنبال قطع مصرف اپيوئيدها بررسي هاي کمي انجام شده است. اين نوشتار گزارشي است در باره ويژگي هاي باليني و جمعيت شناختي گروه بزرگي از بيماران مبتلا به مانيا که دوره مانيا در آنها به فاصله کوتاهي از قطع اپيوئيد آغاز شده است.
روش: پرونده همه بيماراني که در يک دوره سه ساله (سال هاي 1385 الي 1387) به دليل بروز حمله مانيا به دنبال قطع مصرف اپيوئيدها در بيمارستان روانپزشکي ايران بستري شده بودند، بررسي شد. 45 مورد که يک نفر آنها زن بود، معيارهاي انتخاب را در بررسي به دست آوردند. از اين تعداد 28 نفر نخستين دوره مانيا را تجربه کرده بودند و 17 نفر بقيه سابقه پيشين ابتلا به اختلال دوقطبي داشتند.
يافته ها: بيشتر موارد شناسايي شده سابقه اي طولاني (ميانگين 11.8 سال) از وابستگي به ترياک داشتند (24 نفر تنها ترياک و 16 نفر ترياک را به همراه ساير اپيوئيدها مصرف مي کردند). بيشتر اين افراد علايم ترک شديدي را تجربه کرده بودند (25 نفر). اين يافته ها هم در مورد بيماران دچار نخستين دوره مانيا و هم در موارد عود مانيا صدق مي کرد.
نتيجه گيري: بروز مانيا به دنبال قطع اپيوئيد ممکن است تا اندازه اي مربوط به وجود اثرات تثبيت کنندگي خلق اپيوئيدها باشد. افزون بر نوع ماده و نيمه عمر آن، به نظر مي رسد که طول مدت استفاده و روش قطع مصرف اپيوئيد هم مي تواند در اين زمينه نقش داشته باشد. بنابراين هنگام سم زدايي بيماراني که سابقه اي طولاني از مصرف ترياک دارند بايد بيشتر احتياط شود.

 
کلید واژه: مانيا، اپيوئيدها، ترک
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 74  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی