برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی شیوع فراوانی PTSD در کودکان و نوجوانان دچار سوختگی ارجاعی به کلینیک روانپزشکی کرمانشاه در سال 1380-89

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: شاكري جلال,منتظري نصرت اله,شاكري هانيا
 
 
 
عنوان همایش: همايش سالانه انجمن علمي روانپزشكان ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن علمی روانپزشکان ایران
زمان:  1390دوره 28
 
چکیده: 

هدف: اختلال پس از ضربه استرسي (PTSD) يک اختلال شايع اضطرابي است که در واکنش به رويدادهاي استرس زاي شديد زندگي (مانند زمين لرزه، سيل و آتش سوزي) و با علايم روانپزشکي چند گانه خود را نشان مي دهد. شيوع آن در لايه آسيب پذير جامعه تا 75% گزارش شده و با توجه به مشکلات اين بيماران اين بررسي با هدف تعيين ميزان شيوع PTSD در کودکان و نوجوانان دچار سوختگي براي پيشگيري از آسيب هاي بيشتر بهداشت رواني آنان انجام شد.
روش: از مراجعان به درمانگاه روانپزشکي خواسته شد به يک پرسشنامه جمعيت شناختي و چک ليست
PTSD بر پايه DSM-IV-TR پاسخ دهند. با آنان مصاحبه روانپزشکي انجام شد. داده هاي به دست آمده به کمک نرم افزار رايانه اي SPSS تحليل گرديد.
يافته ها: از 196 بيمار ارجاعي 56% زن و 44% مرد بودند، اين اختلال در گروه سني 13-9 ساله شايع تر بود. 55% آزمودني ها روستايي، 45% شهري بودند. شايع ترين علت سوختگي، اتفاقي يا آتش سوزي در مراسم سنتي گزارش شده بود. 75% مراجعين معيار
PTSD را داشته اند که درخانم ها بيشتر بوده است. علايم روانپزشکي گزارش شده به ترتيب 75% تجربه دوباره سانحه، 60% برانگيختگي مفرط، 56% اجتناب پايدار، 55% اشکال در به خواب رفتن 25% کرختي روانشناختي، 20% فراموشي روانشناختي بوده است.
نتيجه گيري:
PTSD يک اختلال شايع اضطرابي است که به دنبال استرس سوختگي در کودکان و نوجوانان ايجاد شده و با توجه به بررسي هاي ياد شده پيشنهاد مي شود: پيشگيري از سوختگي به عنوان يک استرس روانشناختي در کودکان و نوجوانان دراولويت قرار گيرد، توجه به مسائل روانشناختي سوختگي در کنار درمان پزشکي و شرکت تيم جراحي، روانپزشکي و روانشناسي براي درمان جسمي و آسيب هاي بهداشت رواني کودکان و نوجوانان، رسيدگي به کودکان و نوجوانان به عنوان لايه آسيب پذير جامعه در آسيب هاي جدي و شديد در اولويت نجات و درمان قرار گيرند.

 
کلید واژه: شيوع، سوختگي، کودکان و نوجوانان، PTSD، اختلال پس از ضربه استرسي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 115  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی