برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی وضعیت مصرف داروهای ضد باکتریایی و رعایت دوره قطع دارو در گاوداریهای شیری استان تهران

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: رسولي علي,باهنر عليرضا,فقيهي سيدمحمد
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: با توجه به اهميت بهداشتي مصرف داروهاي ضد باکتريايي در حيوانات مولد غذا اين مطالعه در گاوداريهاي شيري استان تهران انجام گرديد.
روشها: استان تهران به مناطق چهارگانه: شرق (دماوند)، جنوب
شرق (ورامين و شهر ري)، جنوب غرب (شهريار و اسلامشهر) و غرب (کرج و ساوجبلاغ) تقسيم و بصورت تصادفي در مجموع 120 واحد (45% گاوداريها) مورد مطالعه قرار گرفت. در اين بررسي با استفاده از يک پرسشنامه و بصورت حضوري، اطلاعاتي در مورد وضعيت مصرف داروهاي ضد باکتريايي از جمله تنوع اقلام داروهاي مصرفي و نحوه استفاده از آنها و همچنين ميزان رعايت دوره قطع دارو جمع آوري و داده ها بصورت درصد در مناطق چهارگانه محاسبه گرديد.
نتايج:نتايج نشان داد که پني سيلين جي + استرپتومايسين (3+3) و اکسي تتراسيکلين، بيشترين اقلام دارويي مصرفي در گله هاي شيري بودند. در ضمن برخي از داروهاي غير مجاز مانند کلرامفنيکل نيز در بين داروهاي مصرفي وجود داشت. همچنين نشان داده شد که در 25% دامداريها، شير گاوان درمان شده با داروهاي ضد باکتريايي، بدون رعايت دوره قطع دارو جمع آوري و جهت مصرف انساني ارسال شده است. علاوه بر اين در 70% گاوداريها، دامهاي بيمار در صورت عدم موفقيت درمانهاي ضدباکتريايي، بلافاصله کشتار شده و گوشت آنها به مصرف انسان رسيده است. در زمينه تجويز داروهاي آنتي بيوتيک، در 5/47% موارد، دستور تجويز توسط افراد غير دامپزشک بوده است.
نتيجه گيري: مطالعه حاضر حاکي از عدم آگاهي يا اطلاع ناکافي افراد شاغل در گاوداري هاي شيري استان تهران در ارتباط با داروهاي ضدباکتريايي و بهداشت عمومي و لزوم توجه بيشتر در زمينه مصرف مناسب و مسوولانه اين داروهاست
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 65  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی