برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسي عوارض حمل و نقل داخلي مرتبط با فعاليت هاي پارس جنوبي بر محيط زيست منطقه عسلويه

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: اميني ژاله,جعفري حميدرضا,اميني بهنام
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي ارزيابي اثرات محيط زيستي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن ارزیابی محیط زیست ایران
زمان:  1385دوره 4
 
 
چکیده: 

منطقه عسلويه در شرق استان بوشهر نزديكترين مكان مناسب جهت ايجاد تاسيسات بهره برداري از مخزن گاز پارس جنوبي مي باشد. اين منطقه از شمال با كوه ها و از جنوب با دريا محصور شده است.
ايجاد شبكه حمل و نقل منسجم در منطقه از الزامات رشد و توسعه اقتصادي مي باشد كه موجبات آثار سوء محيط زيستي در منطقه را فراهم مي آورد. در اين تحقيق براي شناسايي و كاهش اين پيامدها از ارزيابي اثرات محيط زيستي (EIA) استفاده گرديد. با استفاده از روش چك ليست در فاز ساخت و بهره برداري جاده، فرودگاه و راه آهن هر كدام از اثرات، مورد بررسي قرار گرفت. با استفاده از معيارهاي سنجش (حد، بزرگي، برگشت پذيري، تكرارپذيري و زمينه اكولوژيك) در هر پروژه ميزان پيامدهاي محيط زيستي مقداردهي (ناچيز، كم، متوسط و زياد) شد. براي مقايسه شيوه هاي حمل و نقل نيز از جمع پارامترهاي محيطي با در نظر گرفتن ضريب وزني استفاده گرديد. در روش ماتريس نيز اثر ريز فعاليتها بر ريز پارامترهاي محيط زيستي بررسي و نتيجه اثر بر بخشهاي محيط زيست فيزيكي، بيولوژيكي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي به صورت نمودار نمايش داده شد. نتيجه نشان داد كه جاده بيشترين اثرات محيط زيستي و راه آهن كمترين پيامدها را دربردارد.
در آخر برنامه مديريت محيط زيستي تدوين شد و براي پارامترهاي آلودگي هوا، آلودگي صدا، ايمني و امنيت طرح بهسازي و برنامه پايش ارايه گرديد.

 
کلید واژه: جاده، راه آهن، فرودگاه، عسلويه، EIA، EMP ،EMS
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 70  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی