برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

ارزیابی اثرات محیط زیستی توسعه صنعتی در استان مرکزی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: منوري سيدمسعود,رحيمي راضيه
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي ارزيابي اثرات محيط زيستي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن ارزیابی محیط زیست ایران
زمان:  1385دوره 4
 
چکیده: 

استان مركزي به دليل موقعيت جغرافيايي، پتانسيل هاي طبيعي و زيرساخت هاي مناسب و نيز اعمال قانون محدوديت استقرار صنايع در شعاع 120 كيلومتري تهران از چهار دهه پيش در فرايند توسعه صنعتي شتابان قرار گرفته است. جانمايي، استقرار و فعاليت واحدهاي صنعتي بزرگ كشور در اين استان موجب بروز آلودگي هاي مختلف زيست محيطي شده بطوريكه شهر اراك به عنوان آلوده ترين مراكز جمعيتي كشور محسوب مي گردد.
تلاش در جهت جذب سرمايه ها از طريق ايجاد واحدهاي صنعتي و قرارگيري منطقه ساوه در محل تلاقي محورهاي ارتباطي شهرهاي مهم مركزي ايران از يك سو و واقع شدن شهر صنعتي كاوه بعنوان بزرگترين مجتمع صنعتي كشور در اين منطقه از سوي ديگر، موجب گرديده كه مديريت اين شهر صنعتي نسبت به توسعه اراضي و استقرار واحدهاي صنعتي جديد در آن اقدام نمايند.
در اين مقاله، ضمن بررسي پتانسيل ها، محدوديت ها و تنگناهاي جغرافيايي و محيطي شهر صنعتي كاوه و شناسايي وضع موجود فعاليت ها در آن، با استفاده از ماتريس اثرات (RIA) پيامدهاي گزينه توسعه و عدم توسعه در آن مورد پيش بيني و ارزيابي اثرات انجام گرفت.
بر اساس نتايج بدست آمده با توجه به نيازهاي توسعه صنعتي، و با رعايت اصول توسعه پايدار در سطح استان، گزينه توسعه مورد تاييد قرار گرفت كه در مقايسه اثرات سازگار و ناسازگار، برنامه اقدامات اصلاحي و پايش بعنوان راهكارهاي پي گيري در قالب طرح مديريت محيط زيست (EMP) و نيز زون بندي گروه هاي صنعتي براي كاهش پيامدهاي احتمالي آلودگي هاي صدا، آب، خاك، هوا و نيز دگرگوني هاي اقتصادي-اجتماعي و فرهنگي ارايه شد

 
کلید واژه: ارزيابي اثرات محيط زيستي، اثرات ناسازگار، اقدامات كاهش اثر، پايش، استان
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 176  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی