برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی پتروگرافی و ژئوشیمی ولکانیسم ائوسن در روستاهای چال - قلعه - بادامستان (طارم علیا)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: يزدي عبداله*
 
 *خيابان آفريقا، خيابان فرزان غربي، پلاك 75، شركت مهندسين مشاور ري آب، طبقه دوم، بخش مطالعات پايه
 
عنوان همایش: سمپوزيوم علوم زمين
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  سازمان زمین شناسی کشور
زمان:  1384دوره 24
 
چکیده: 

محدوده مورد مطالعه در استان زنجان و در طارم عليا و در حوالي روستاهاي چال – قلعه – بادامستان قرار دارد. طارم از لحاظ تقسيم بندي واحدهاي زمين شناسي ايران در البرز غربي واقع شده که داراي روند شمال غرب - جنوب شرق بوده و بر روي نوار ماگمايي کر تا سه بالايي - سنوزوئيک قرار گرفته است.
سنگهاي ولکانيک و پيروکلاستيک که گستره وسيعي از سنگهاي منطقه را تشکيل مي دهند، از نظر چينه شناسي متعلق به سازند کرج بوده و در چهارگوش زنجان توسط هيراياما و همکاران (1996)، به دو ممبر آمند (Amand) و کرد کند (Kord Kand) تقسيم شده است که ارزش محلي دارد.
سنگهاي ولکانيکي منطقه عمدتا شامل تراکي آندزيت تا داسيت و بازالت و سنگهاي پيروکلاستيک مي باشد که توده نفوذي (با ترکيب گرانيت تا کوارتز مونزوديوريت) واحدهاي فوق را قطع کرده و سني جوانتر از ائوسن را از خود نشان مي دهد. از نقطه نظر ژئوشيميايي دامنه تغييرات سنگهاي ولکانيک و پلوتونيک از ساب آلکالن شروع و تا آلکالن سرشار از پتاسيم و حتي شوشونيت ادامه پيدا مي کند. غني بودن عناصر کميابي چون Ba ، Rb و Sr در سنگهاي منطقه مي تواند دليلي بر خاصيت قليايي و شوشونيتي آنها باشد.
اختصاصاتي نظير آلکالن و شوشونيتي بودن سنگهاي منطقه، پرآلومين بودن آنها، درصد تيتان کم، غني بودن از عناصر کميابي نظيرBa ، Rb و Sr منشا و عمق ماگماي سنگهاي منطقه و وابستگي سنگها نسبت به هم، سبب شده که منطقه قابل مقايسه با مناطق کششي پشت قوس آتشفشاني حاشيه قاره ها باشد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 117   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی