نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

بکارگیری سیستم اطلاعات جغرافیایی جهت انتخاب مکان مناسب برای ساخت نیروگاه حرارتی در استان بوشهر

نوع ارائه: ----
نویسنده: صمدي محمدرضا,سهراب تيكا,يوسفي حسين
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي ارزيابي اثرات محيط زيستي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن ارزیابی محیط زیست ایران
زمان:  1384دوره 3
 
چکیده: 

با توسعه صنعت و افزايش جمعيت در کشور هر روز نياز به توليد برق افزايش مي يابد، به طوريکه با وجود راه اندازي و افزايش ظرفيت نيروگاه هاي کشور در سال 1382 و افزايش 9/8 درصدي ظرفيت نصب شده توليد برق کشور، تامين حدود 74 ميليون کيلو وات ساعت از کل نياز مصرف مشترکان، به دلايل مختلف ممکن نگرديده است. (معاونت منابع انساني و بهبود بهره وري وزارت نيرو، 1382)
به همين جهت ضرورت احداث نيروگاه هاي جديد در کشور وجود دارد. انتخاب مکان مناسب براي احداث نيروگاه چه از نظر فني-اقتصادي و چه از لحاظ محيط زيستي بسيار حايز اهميت است و براي انتخاب بهترين مکانها، نياز به اطلاعات بسياري از قبيل زمين شناسي، توپوگرافي، منابع آب، پوشش گياهي، مناطق حفاظت شده، خطوط انتقال نيرو، سوخت و ... مي باشد
.
حجم زياد داده ها در اين بررسي ها ضرورت استفاده از ابزارهاي کمکي الکترونيکي و روشهاي نوين را مطرح ساخته است. به همين جهت در پروژه از سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS) استفاده گرديد.
به منظور انتخاب بهترين مکان براي احداث نيروگاه در استان بوشهر، ابتدا اطلاعات مورد نياز جمع آوري و سپس مدل مفهومي مربوطه تهيه شد. اين پروژه با استفاده از لايه هاي اطلاعاتي در مقياس 000/250: 1 و 000/25: 1 انجام شد. همچنين براي بهنگام سازي اين لايه هاي اطلاعاتي از تصاوير ماهواره اي استفاده شد و به منظور کنترل اطلاعات در مرحله نهايي از سايتهاي منتخب بازديد ميداني به عمل آمد.

 
کلید واژه: سيستم اطلاعات جغرافيايي، GIS، نيروگاه حرارتي، مکانيابي، نقشه، محيط زيست
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 102  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی