برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

ضرورت بازنگری در فرایند ارزیابی اثرات محیط زیستی طرح های توسعه

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: ستوده احد,قدوسي فريدون
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي ارزيابي اثرات محيط زيستي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن ارزیابی محیط زیست ایران
زمان:  1384دوره 3
 
چکیده: 

اولين مصوبه قانوني ارزيابي اثرات محيط زيستي طرحها و پروژه هاي توسعه کشور در سال 1373 صادر و در پي آن الگوي تهيه و بررسي گزارشات مذکور در سال 1376 تهيه و به تصويب شوراي عالي محيط زيست رسيد از آن زمان تاکنون نزديک به 438 گزارش ارزيابي تهيه و جهت بررسي به دفتر ارزيابي محيط زيستي سازمان حفاظت محيط زيست ارايه گشته است.
با وجود آنکه در آغاز تصور مي شد الگوي مزبور راهنماي مفيدي براي تهيه و بررسي گزارشات باشد، ليکن با گذشت بيش از 8 سال مسايل و مشکلات بيشماري در اين زمينه بروز نموده است که از آن جمله مي توان ابهام در مفاد الگوي ارزيابي، روند طولاني بررسي گزارشات، نحوه کنترل و نظارت بر اجراي برنامه هاي مديريت و پايش محيط زيست و ... را نام برد. در اين مقاله 10 گزارش ارزيابي که مورد تصويب سازمان محيط زيست قرار گرفته اند انتخاب و کمبودها و نواقص موجود در روند ارزيابي اثرات با استناد به اين نمونه ها ريشه يابي و مورد بررسي و تحليل قرار گرفته است و در نهايت توصيه ها و پيشنهاداتي در جهت رفع اين نواقص مطرح شده است.

 
کلید واژه: گزارش ارزيابي اثرات محيط زيستي، الگوي ارزيابي اثرات محيط زيستي، دفتر ارزيابي محيط زيستي، کميته علمي بررسي گزارشات ارزيابي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 163  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی