برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اثر نیفدیپین و وراپامیل بر تغییرات بافت کلیه در موش صحرایی دیابتی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: شريعتي مهدي,پورشانظري علي اصغر,روح بخش علي,خاكساري محمد,رحماني محمدرضا
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه:‌ ديابت يكي از عمومي ترين علل افزايش نقص كليوي است كه منجر به دياليز و يا پيوند كليه مي شود لذا در اين تحقيق اثرات وراپاميل و نيفديپين بر روي كليه ديابتي مورد بررسي قرار گرفت.
روشها: اين مطالعه تجربي روي 6 گروه هشت تايي موش صحرايي نر بالغ انجام شد. يك گروه سالم, يك گروه ديابتي يا كنترل. دو گروه ديابتي تحت درمان با وراپاميل و يا نيفديپين و دو گروه سالم تحت درمان با وراپاميل و يا نيفديپين , ديابت با
تزريق 50mg/kg استرپتوزوتوسين (STZ) ايجاد شد. وراپاميل 40mg/kg/dl و نيفديپين 10mg/kg/dl به صورت خوراكي و روزانه داده شد. مصرف وراپاميل و نيفديپين يك ماه بعد از القا ديابت در حيوانها شروع و تا دو ماه ديگر ادامه داشت در اين مطالعه. وزن كليه، ميزان هيدروكسي پرولين،. قطر گلومرول, لوله خميده نزديك, لوله خميده دور و لوله جمع كننده در گروههاي مختلف بعد از رنگ آميزي با تكنيكهاي PAS ,H&E‌ و تري كروم ماسون اندازه گيري شد.
يافته ها:‌ مصرف وراپاميل با دوز
40mg/kg/dl و نيفديپين با دوز 10mg/kg/dl توانسته اند در حيوانهاي ديابتي ميزان هيدروكسي پرولين را به طور معني داري در مقايسه با گروههاي كنترل كاهش دهند P<0.001 .اما بر تغييرات وزن تاثيري نداشته اند. ميانگين قطر گلومرول, لوله هاي خميده نزديك, لوله هاي خميده دور, لوله هاي جمع كننده در بين دو گروه سالم و ديابتي معني دار نبود اما مصرف وراپاميل و نيفديپين موجب افزايش قطر لوله هاي خميده دور و لوله هاي جمع كننده در گروههاي سالم شد .P<0.05 اما در گروههاي ديابتي فقط موجب افزايش قطر لوله هاي خميده دور شد .P<0.05 يافته هاي پاتولوژي افزايش نسبي غشا پايه، پرخوني عروق و افزايش رشته هاي كلاژن را در گروههاي ديابتي نشان داد.
نتيجه گيري: چنين  استنباط مي شود كه وراپاميل و نيفديپين در مدت مورد مطالعه توانسته است بافت فيبروز بينابيني را در كليه حيوانهاي ديابتي كاهش دهد. اما ايجاد آتروفي و تغييرات كلي ديگر در كليه نياز به زمان بيشتر ديابت دارد
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 59  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی