برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اثرات ضد درد و ضد التهاب میوه گلپر (Heracleum persicum) در مدلهای آزمایشگاهی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: حاج هاشمي ولي اله*,سجادي سيدابراهيم,حشمتي پور مجتبي
 
 *گروه فارماکولوژي، دانشگاه علوم پزشکي اصفهان
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: گياه گلپر از خانواده چتريان مي باشد. ميوه اين گياه حاوي حدود 4% اسانس است كه عمده آن را استرهاي خطي نظير هگزيل بوتيرات و اكتيل استات تشكيل مي دهند. همچنين گياه غني از تركيبات فورانوكوماريني است. در مطالعه حاضر اثرات ضد درد و ضد التهاب عصاره هيدروالكلي و اسانس ميوه اين گياه ارزيابي مي گردد.
روشها: در اين تحقيق از موشهاي سوري نر با وزن 35-25 گرم و راتهاي
ويستار نر (200-150 گرم) استفاده شد. اسانس با روش تقطير با بخار آب و عصاره با روش پرکولاسيون تهيه شد. براي ارزيابي اثر ضد درد  از تست اسيد استيك و تست فرمالين و براي ارزيابي اثر ضد التهابي از تست كاراژنيان استفاده شد و ايندومتاسين و مرفين به عنوان داروهاي رفرانس بکار رفتند. عصاره و اسانس به دو روش خوراكي و تزريق داخل صفاقي بكار رفت.
نتايج: اسانس در محدوده
50- 200µl/kg و عصاره در محدوده 125-500 mg/kg بصورت وابسته به دوز در تست اسيد استيك تعداد پيچش هاي شکمي را کاهش داد. همچنين همين دوزها فاز دوم درد ناشي از فرمالين را مهار کرد. اسانس در دوزهاي 200 µl/kg و 100 و عصاره هيدروالكلي در دوزهاي 400mg/kg و 200 التهاب ناشي از كاراژنيان را در رات بطور معني دار (01/ (P<0مهار كردند.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج حاصله گياه گلپر اثر ضد درد و ضد التهاب قابل توجه داشته و از آنجايي که بر فاز اول تست فرمالين اثر نداشت فاقد ترکيبات اوپيوييدي بوده و با توجه به اثراتي که درساير موارد ديده شد عصاره يا اسانس اين گياه  براي کنترل دردهاي با منشا التهابي مناسب است
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 115  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی