برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثر عصاره آبی بابونه بر درد و التهاب ناشی از فرمالین در موش سوری

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: گلابي مصطفي,خياط نوري ميرهادي,ريحاني بهرام
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 
مقدمه و هدف: طب گياهي مدت زيادي است که از گياهان دارويي براي درمان درد و التهاب استفاده مي کند. نشان داده شده است که عصاره گياه بابونه داراي اثرات ضد دردي، ضد التهابي و تسکيني در انسان و حيوانات است. هدف از اين مطالعه تعيين اثر عصاره آبي بابونه بر درد و التهاب ناشي از فرمالين در موش سوري است.
روش کار: عصاره آبي بابونه با دز 0.5 g/kg به مدت يک هفته قبل از تست فرمالين به صورت خوراکي به موش هاي سوري تجويز شد. براي ايجاد درد، فرمالين (20 ميکروليتر، 5%) به صورت کف پايي تزريق شد. مدت زمان ليسيدن و گاز گرفتن پاي تزريق شده به عنوان پاسخ درد در فواصل زماني 5 دقيقه اي به مدت 1 ساعت ثبت گرديد.
يافته ها: نتايج نشان داد که تزريق کف پايي فرمالين يک رفتار درد 2 مرحله اي (مرحله اول:0 – 5 دقيقه و مرحله دوم: 15 – 45 دقيقه بعد از تزريق) ايجاد مي کند. تجويز خوراکي هوفاريگون، قبل از تزريق فرمالين پاسخ درد مرحله دوم را به طور معني داري کاهش داد (p<0.05). و بر روي مرحله اول اثر معني داري نداشت (p≥0.05).
نتيجه گيري: بر اساس نتايج مي توان چنين استنتاج نمود که عصاره آبي بابونه يک اثر کاهش دهنده التهاب ايجاد مي کند. اين اثر احتمالا به دليل وجود ترکيبات فلاوونوئيدي است که داراي اثرات آنتي اکسيداني و ضد التهابي در اين گياه مي باشد.
 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 144  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی