برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثرات دیکلوفناک سدیم بر انتقال عصبی-عضلانی با روشهای درون تنی (In vivo) و برون تنی (In vitro)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: وطن پور حسين*,جلالي امير,هوشدارتهراني حسن,هوشي سهيلا,مهدوي فرشاد,موسوي زهرا,تنباكوسازان فرحناز
 
 *گروه فارماکولوژي و سم شناسي، دانشکده داروسازي، دانشگاه شهيد بهشتي تهران
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: موضوع اثرات و مکانيسم فلج کنندگي آمپول ديکلوفناک سديم که سبب توقف توزيع اين فرآورده از سوي وزارت بهداشت شد، هنوز در پرده ابهام قرار دارد. در اين مطالعه اثرات فلج کنندگي غلظت هاي مختلف محلول تهيه شده از پودر و آمپول ديکلوفناک ايراني بر سيستم عصبي-عضلاني به صورت درون تني (In vivo) و برون تني (In vitro) مورد مطالعه قرار داده شد.
روشها: اثرات غلظتهاي مختلف mg/ml 0.02، 0.2، 2 و 20 تهيه شده از پودر ديکلوفناک سديم بر انتقال عصبي-عضلاني به صورت برون تني با استفاده از تکنيکTwitch tension  بر روي عضله دو بطني گردن جوجه (CBC) آزمايش شد. آزمايشات درون تني با غلظتهايmg/ml 25، 75، 125، 250 و 750 تهيه شده از آمپول و پودر ديکلوفناک سديم بر روي مقاومت موشهاي سوري در مقابل سقوط از دستگاه روتارود انجام شد. از آزمون تي مزدوج براي داده هاي دو سري آزمايش و از آزمون ANOVA با ملاک P<0.05 جهت آناليز آماري در بيش از دو سري آزمايش استفاده شد.
نتایج: مطالعه بر CBC نشان داد که غلظت هاي پایين ديکلوفناک ( 0.02 و۰.۲ (mg/ml در تحريک الکتريکي غير مستقيم (عصب)، تاثيري بر پاسخ هاي انقباضي سريع وابسته به عصب (توئيچ) بافت CBC ندارد ولي غلظتهاي بالاتر (2 و(mg/ml۲۰ باعث افزايش تدريجي ابتدایي انقباضات توئيچ، حذف کامل آنها و فلج عضله به طور برگشت پذير در ادامه مي شود. تاثير ديکلوفناک بر افزايش ارتفاع، تعداد انقباضات توئيچ و تغيير در انقباضات آهسته عضلاني (کنتراکچر) در تحريک مستقيم (عضله) در مقايسه با تحريک غير مستقيم کمتر بوده است. مطالعه درون تني با استفاده از دستگاه روتارود نشان مي دهد که تزريق محدوده غلظتهاي 25-mg/ml۷۵۰ ديکلوفناک سديم در حضور مواد افزودني جانبي (اکسپيانت) (تهيه شده از شکل تزريقي) و عدم حضور اکسپيانت (تهيه شده از شکل پودر) در عضله تيبياليس موش سوري، باعث کاهش وابسته به غلظت تعادل و مقاومت حيوان در برابر افتادن از روي سکو مي شود.
نتيجه گيري: با توجه به نتایج مطالعات برون تني، به نظر ميرسد که اثرات مهاري ديکلوفناک سديم بر انتقال عصبي-عضلاني
در غلظتهاي مورد استفاده عضله CBC به واسطه تاثير مستقيم دارو مي باشد و با توجه به تغييرات معني دار ارتفاع توئيچ CBC در پاسخ به استيل کولين، کارباکول و کلرور پتاسيم در حضور غلظتهاي مختلف، احتمالا از طريق مکانيسم پس سيناپسي واسطه گري مي شود. اگر چه اثرات پيش سيناپسي آنرا نمي توان ناديده گرفت.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 225  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی