برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

نقش احتمالی اینتگرینها در تکوین تحمل به اثر ضددردی مرفین در موش صحرایی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: قربي جمال*,ستاريان ليلا,جوان محمد,شيباني وحيد
 
 *
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: منگنز با بخش خارج سلولي اينتگرينها متصل شده و موجب فعال شدن آن مي شود. شواهدي وجود دارد که عملکرد اينتگرينها با مصرف مکرر مرفين تغيير مي کند و اين تغييرات ممکن است در تکوين تحمل به مرفين نقش داشته باشد. در اين مطالعه سعي شده است اثر فعال نمودن اينتگرينها به کمک منگنز در ايجاد تحمل به اثر ضددردي مرفين بررسي شود.
روشها: براي القاي تحمل به مرفين، دوز 15 ميكروگرم مرفين دو بار در روز به مدت پنج روز به شيوه داخل نخاعي به موش هاي صحرايي نر تزريق مي شد. براي بررسي اثر منگنز، 15 دقيقه قبل از مرفين، منگنز (با دوز
20nmol/rat) به صورت داخل نخاعي تجويز مي گرديد. اثر ضددردي مرفين توسط آزمون Tail Flick سنجيده مي شد.
يافته ها: در گروهي از حيوانات كه به مدت پنج روز همزمان با دريافت مرفين، منگنز دريافت مي كردند، مرفين در روز ششم بي دردي بارزي ايجاد كرد. همچنين مصرف منگنز به صورت مزمن اثري بر آستانه درد نداشت. مقايسه زمان تاخير
Tail Flick روز ششم (بعد از تزريق مرفين با دوز  mg/rat-i.t.15) گروه دريافت کننده منگنز و گروه دريافت کننده منگنز همراه با مرفين، تفاوت معني داري نشان نداد و حاكي از اين است که منگنز بر بي دردي ايجاد شده با مرفين تاثيري ندارد.
نتيجه گيري: بر اساس اين يافته ها، منگنز در کاربرد داخل نخاعي به همراه مرفين از ايجاد تحمل به اثر ضددردي مرفين جلوگيري مي كند. به نظر مي رسد تغيير در عملکرد اينتگرينها به دنبال مصرف مزمن مرفين و احتمالا کاهش سطح فعاليت آنها در ايجاد تحمل به اثر ضددردي مرفين نقش دارد. مطالعه گسترده تري لازم است تا مشخص شود آيا اثر منگنز به نقش اينتگرينها در چسبندگي سلولها وابسته است و يا به مکانيزم هاي داخل سلولي ناشي از فعاليت آنها.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 120  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی