برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

تئوری حل مساله به روش ابداعی TRIZ

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: هرسيني هديه,كاظم زاده رضا
 
 
 
عنوان همایش: كنفرانس بين المللي مديران كيفيت
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز غير دولتي
حامی:  شرکت فرآیند تحقیق
زمان:  1384دوره 6
 
چکیده: 

كلمه TRIZ مخفف كلمه روسي Teoriya Rasheneniya Izobretatelskikh Zadath ميباشد كه در انگليسي به Theory of Inventive Problem Solving ترجمه شده است .
آلتشولركه از وي به عنوان پدر تكنيك TRIZ ياد شده است، عقيده دارد كه مسايل ابداعي همانند هر مساله مهندسي قابل كدبندي، كلاسه بندي و حل توام با متد هستند. به واسطه وجود مح يط رقابتي شديد در دنيا و نياز مشتري به محصول با كيفيت بالاتر و ارزان تر، نياز بيشتري به رويكردهاي ابداعي در دنيا به وجود آمده است. در حال حاضر فعاليت هاي علمي بايد در سطح بالاتر، با بودجه كمتر و سرعت بيشتري نسبت به گذشته، صورت گيرند. تحقيقات اخير نشان ميده د كه TRIZ بين 70% تا 300% به توليد ايده براي محصولات و خدمات جديد و ايجاد بهبود كيفيت، سرعت مي بخشد .TRIZ تكنيكهاي مهندسي و تئوري هاي علمي را به سمت يك چارچوب سوق ميدهد .
اين مقاله نشان ميدهد كه TRIZ برخلاف آنچه در ابتدا به نظر ميرسد، يك روش حل مساله بر اساس ابزارهاي روان شناسي از قبيل طوفان ذهني، كشف، شهود و خلاقيت نيست. بلكه TRIZ همانند ساير تكنيك هاي مهندسي از قوانين و قواعد خاصي پيروي ميكند. بنابراين هر محقق و كارشناسي با پيروي از اين روش ميتواند به راه حلهاي جديد و ابداعي دستيابد. همچنين اين مقاله اساس TRIZ را در 05 كلمه بيان ميدارد. اصول و روشهاي زيادي در TRIZ وجود دارد كه اساس و پيكره آن را تشكيل ميدهند. مانند04  اصل ابتكاري، ماتريس تناقضات آلتشولر، ARIZ، تعيين پيشگويانه خطا AFD تكامل هدايت شده محصول DPE ولي تمام اين روش ها خيلي وسيع تر از آنند كه جهت درك اساس TRIZ مورد مطاله قرار گيرند .

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 993  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی