برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مروری بر اتصالات نیمه صلب در طراحی بهینه سازه های اسکلت فولادی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: صادقي شورمستي شفيع*,نصيري جواد
 
 *دانشگاه آزاد اسلامي، واحد آزاد شهر، گروه مهندسي عمران
 
عنوان همایش: همايش ملي پژوهش هاي نوين در علوم و فناوري
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز غير دولتي
حامی:  شركت علم محوران آسمان، دانشگاه آزاد اسلامي، واحد كرمان
زمان:  1394دوره 2
 
چکیده: 

ساختمان به عنوان يک سيستم پيچيده شامل اعضاي سازه اي و غير سازه اي مي باشد که اين اجزا توسط انواع مختلف اتصالات به هم وصل ميشوند. با توجه به اهميت اتصالات، شناخت دقيق رفتار آنها مخصوصا در هنگام زلزله، امري ضروري است. در گذشته با توجه به سطح دانش تحليل سازه ها سعي بر مدلسازي هاي ساده در ساختما ن بود و به اين ترتيب اتصالات به دو نوع کاملا صلب (گيردار) و کاملا انعطاف پذير (مفصلي) تقسيم بندي مي شدند. اما امروزه کاملا مشخص شده است که هر اتصا ل صلب داراي مقداري انعطاف پذيري بوده و هر اتصال مفصلي قابليت تحمل مقدار لنگر را دارد که اين موضوع نيمه صلبيت اتصالات را کاملا مشخص ميکند. ايجاد خرابيهاي موضعي زياد در اتصالات جوشي صلب در اثر زلزله نورتريج سال 1994 باعث گرديد تا مطالعات زيادي در خصوص تامين شکل پذيري اتصالات جوشي در مناطق با لرزه خيزي شديد انجام گيرد. يکي از پيشنهادات ارايه شده در اين خصوص استفاده از اتصالات نيمه صلب مي باشد که در زلزله هاي شديد از يک طرف اين اتصال از طريق شکل پذيري دوراني مناسب در استهلاک انرژي زلزله موثر مي باشد و از طرف ديگر اين اتصال با افزايش ميرايي، خود در کاهش نيروي زلزله موثر مي باشد .
در بررسي اتصالات نيمه صلب لازم است مقاومت و شکل پذيري اتصال مشخص گردد و به اين ترتيب پس از انجام تحليل هاي خطي و غير خطي تحت اثر بارهاي ثقلي و جانبي از خرابي هاي غير قابل انتظار و رفتارهاي نامشخص اتصالات، جلوگيري گردد. در اين مقاله ضمن معرفي اتصالات نيمه صلب، مدلسازي و رفتار اتصالات نيمه صلب و رفتار قابها با اين نوع اتصالات بررسي و نهايتا مزايا و معايب اين نوع اتصالا ت مورد بررسي قرار مي گيرد. بر اساس پژوهش هاي انجام گرفته اتصالات نيمه صلب در
مقايسه با اتصالات صلب 20% نسبت به قاب خمشي و 10% نسبت به قاب مهاربندي هم مرکز کاهش هزينه داشته اند. توجه به نيمه صلبيت در اتصالات، علاوه بر اينکه سبب مي شود اتصالات از نظر اقتصادي کم هزينه تر شوند به شناسايي رفتار دقيق اتصالات کمک مي کند و منجر به بهينه سازي اقتصادي و لرزه اي سازه ها فولادي مي گردد .

 
کلید واژه: سازه هاي فولادي، اتصالات نيمه صلب، رفتار خطي و غير خطي، عملکرد بهينه، شکل پذيري
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 644   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی