برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اشتغال زنان در مدیریت و آموزش عالی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: انصاري مريم*
 
 *دانشگاه آزاد اسلامی
 
عنوان همایش: همايش اشتغال و نظام آموزش عالي كشور
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  دانشگاه تربیت مدرس و وزرات علوم و تحقیقات و فناوری
زمان:  1384دوره 2
 
چکیده: 

اشتغال زنان در مديريت و آموزش عالي سابقه چندين ساله دارد. در حقيقت حدود سه ربع قرن است که زنان رسما در رهبري و تلاشهاي توسعه شرکت مي کنند و در پستهاي مختلفي چون رييس جمهور، وزير، نماينده دولت، رييس سازمانهاي غير دولتي و هماهنگ کننده شبکه هاي توسعه و اطلاعاتي مشغول فعاليت هستند. در قرن 20 وپس از آن به دليل روبرو شدن با موضوعات حساس و بحراني، نقش زنان در عرصه هاي علمي و آکادميک توسعه يافت و شواهد نشان دادکه زنان به خوبي با اين بحرانها روبرو شده و حتي جلودار هم بوده اند. مسلما زناني که وظايف رهبري و مديريت را بعهده مي گيرند زناني ويژه و متفاوت با سايرين هستند که از آموزشهاي اساسي بي بهره نبوده اند.
اعتماد زنان به توانايي خود از اينکه مي توانند حضور فعال خود را در عرصه هاي توسعه اجتماعي کامل کنند، هميشه مورد تقدير بوده است. شواهد نشان داده که در اکثر بخش ها زنان در پستهاي تصميم گيري و رهبري خوب عمل کرده اند. البته تعداد زنان در امر سياستگذاري و رهبري سازمانها بسيار محدود است و اين وظيفه آموزش عالي است که اين مساله را مورد توجه قرار دهد. اين امر همکاري شايسته زناني را مي طلبد که بطور منطقي به ايجاد تغييرات گسترده و مطلوب در خود و جامعه تحت عنوان يک موضوع اجتماعي و حرفه اي اهميت مي دهند.
در اين مقاله به وضعيت اشتغال زنان در مديريت و آموزش عالي، رهبري زنان و مردان هنگام کار، ابتکارات ويژه در بهبود موقعيت زنان در آموزش عالي و عوامل ناتواني زنان در رهبري موسسات پرداخته مي شود و نهايتا راهکارهاي موفقيت زنان در مديريت و آموزش عالي ارايه مي شود.
اين مقاله همچنين به تجربيات و پروژه هاي يونسکو در رابطه با شرکت زنان در توسعه و رهبري آموزش عالي اشاره مي کند و به شبکه هاي دانشگاهي که حامي زنان فارغ التحصيل شده در زمينه توسعه فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي بوده اند، اشاره دارد.

 
کلید واژه: اشتغال زنان، نظام آموزش عالي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 218  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی