برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

طراحي مكانيزم گسترش تعاوني هاي بهداشتي و درماني به منظور شكل گيري فرصت هاي جديد شغلي براي گروه هاي پزشكي و پيراپزشكي

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: نعمت پژوه اردشير*
 
 *سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور
 
عنوان همایش: همايش اشتغال و نظام آموزش عالي كشور
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  دانشگاه تربیت مدرس و وزرات علوم و تحقیقات و فناوری
زمان:  1384دوره 2
 
 
چکیده: 

طراحي مكانيزم گسترش تعاوني هاي بهداشتي و درماني به اين معني است كه تصميم بگيريم موانع موجود بر سر راه تشكيل و فعال شدن تعاوني ها چگونه برطرف شود.
چه موانعي وجود دارد و اين موانع چگونه بايد برطرف شود تا تعداد واحدهاي بهداشتي و درماني در سطح كشور افزايش يابد و نيز كيفيت كار آنها بالا رود.
طراحي مكانيزم گسترش تعاوني هاي بهداشتي و درماني به اين معني است كه تصميم بگيريم به منظور تحقق هدف سلامت جامعه و هدف بهبود وضعيت شغلي فارغ التحصيلان و بالا رفتن درآمد آنها چه سياستهايي به مرحله اجرا در بيايد. تعيين و انتخاب اهداف و سياستها جزيي از كار طراحي مي باشد.
براي تعيين و انتخاب اهداف و سياستها روشهايي وجود دارد كه مي توان يكي از آنها را انتخاب نمود.
طراحي مكانيزم گسترش تعاوني هاي بهداشتي و درماني به اين معني است كه تصميم بگيريم براي فعال شدن واحدهاي تعاوني در مناطق شهري چه تسهيلاتي برقرار شود.
يارانه هاي دولتي چگونه تخصيص داده شود و هزينه گردد.
يارانه هاي غير دولتي چطور؟
همچنانكه مي دانيم در بخش بهداشت و درمان هم يارانه هاي دولتي و هم يارانه هاي غيردولتي وجود دارد. يارانه هاي دولتي كدامها هستند و چگونه مي توان آنها را به سمت تعاوني هاي بهداشتي و درماني هدفمند نمود. يارانه هاي غير دولتي چطور؟
ما مي بايست تعيين نماييم چه تغييراتي در روش توزيع يارانه ها چه دولتي و چه غير دولتي صورت بگيرد.
طراحي مكانيزم گسترش تعاونيهاي بهداشتي و درماني به اين معني است كه تصميم بگيريم كار تمركززدايي در پهنه سرزمين چگونه انجام شود.
كار انحصارزدايي چگونه انجام شود همچنين سياست مقررات زدايي در رابطه با بخش بهداشت و درمان چگونه به مرحله اجرا در بيايد.
مي بايست تصميماتي در رابطه با چگونگي تامين و تخصيص منابع در سطوح منطقه اتخاذ كنيم. بعنوان مثال تصميم بگيريم اختيارات استانها در زمينه انتشار اوراق مشاركت چگونه افزايش پيدا كند.
فقط افزايش اختيارات مهم نيست بلكه چگونگي افزايش اختيارات از اهميت بسياري برخوردار مي  باشد.
طراحي مكانيزم گسترش تعاونيهاي بهداشتي و درماني به اين معنيست كه تصميم بگيريم امكانات و تاسيسات بهداشتي و درماني چگونه توسعه يابد. توسعه امكانات و تاسيسات بهداشتي درماني يك موضوع است و تامين امكانات و تاسيسات موضوع ديگر.
ما مي بايست تعيين نماييم بمنظور تحقق هدف سلامت جامعه و هدف بهبود وضعيت شغلي فارغ التحصيلان و بالا رفتن درآمد آنها چه تغييراتي در روش تامين امكانات و تاسيسات بهداشتي و درماني صورت بگيرد علاوه بر آن امكانات و تاسيسات فوق چگونه توسعه يابد.
طراحي مكانيزم گسترش تعاونيهاي بهداشتي و درماني به اين معني است كه تصميم بگيريم روش توزيع و صادرات دارو چگونه بهبود يابد.
شركتهاي تعاوني دارو پخش چگونه تشكيل و فعال شوند. داروخانه هاي تعاوني چطور؟
شركتهاي تعاوني صادرات دارو چگونه تشكيل شوند و چگونه فعاليت نمايند و كيفيت كار خود را بالا ببرند.
طراحي مكانيزم گسترش تعاونيهاي بهداشتي و درماني به اين معني است كه تصميم بگيريم روش صادرات خدمات بهداشتي و درماني چگونه بهبود يابد.
اين تعاوني ها چگونه تشكيل شوند و براي بالا بردن كارايي خود و بهبود وضعيت درآمدي اعضا با كدام دستگاه ها بايد ارتباط برقرار كنند و براي بازار يابي و پيدا كردن كار در كشور هاي ديگر چه اقداماتي بايد انجام دهند.

 
کلید واژه: فرصتهاي شغلي، گروههاي پزشکي، نظام آموزش پزشکي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 91  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی