برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

آینده پژوهشی و جایگاه نوآوری در مدیریت آینده

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: معدني فاطمه*,قرباني احسان,قانع محمد,رييسي فاطمه
 
 *اصفهان، دانشگاه صنعتي اصفهان
 
عنوان همایش: همايش ملي آينده پژوهي
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز غير دولتي
حامی:  یادگار درخشان آریا
زمان:  1393دوره 3
 
چکیده: 

تصميم گيري بدون پيش بيني موثر در شرايط عدم قطعيت براي سازمان هاي امروزي به مثابه حرکت با چشم بسته و در تاريکي است، ولي به يقيين ابزاري براي درک بهتر شرايط مبهم وجود دارد. سناريو نگاري به عنوان يکي از روش هاي مهم آينده پژوهي مي تواند با درک نيروهاي پيشران و عدم قطعيت ها و در قالب روايت ها و داستان هاي چندگانه از آينده، کمک زيادي براي رفع ابهام تصميم گيران سازمان ها باشد. هدف اين مقاله شناخت بهتر ابزار سناريو و معرفي آن به عنوان يک ابزار قوي براي کمک به تصميم گيري در شرايط عدم قطعيت است.
در مقاله حاضر و با روش مروري و کتابخانه اي سعي شده است ضمن جلب نظر خوانندگان به رويکرد سناريو و روش شناسي آن به اهميت برنامه ريزي بر پايه سناريونگاري اشاره شود و با معرفي نقاط قوت و ضعف اين روش، شش سناريوي اقتصاد فدرال آمريکا را به عنوان نمونه براي محققين رشته آينده پژوهي ارايه دهد. اين مقاله نشان مي دهد، سناريو به عنوان يک روش کيفي مي تواند از جمله سه روش برتر از روش هاي موجود آينده پژوهي باشد که مي تواند با در نظر گرفتن عناصر پيشران و عدم قطعيت ها و با ايجاد آينده هاي بديل، ذهن مديران و برنامه ريزان ارشد شرکت ها و سازمان ها را متوجه حوزه هايي که در آن عدم قطعيت وجود دارد کند و اجازه دهد تا در فضاي غير شفاف ناشي از عدم قطعيت ها، برنامه ريزي دقيق تري براي آينده سازمان متبوع خود پايه ريزي کنند
.
با توجه به دانش کسب شده از مقاله حاضر، به مديران سازمان ها پيشنهاد مي شود رويکرد سناريو را به عنوان يک ابزار مهم در برنامه ريزي سازماني درنظر بگيرند تا بتوانند از پس تندبادهاي شديد تغييرات محيط کسب و کار خود برآيند.

 
کلید واژه: پيش بيني، آينده پژوهي، تصميم گيري، سناريوها، عدم قطعيت
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 229  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی