نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

درآمدی بر آینده پژوهی دینی و جایگاه مهدویت در آن

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: فرزانه سجاد*,عبدالهي اسدآبادي مريم
 
 *موسسه غير انتفاعي نور طوبي
 
عنوان همایش: همايش ملي آينده پژوهي
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز غير دولتي
حامی:  یادگار درخشان آریا
زمان:  1393دوره 3
 
چکیده: 

اهميت و ضرورت تحقيق: آينده نگري يکي از مهم ترين ويژگي هاي شريعت مقدس اسلام است. مهم ترين بعد آينده شناسي اسلام و در واقع جلوه گري غايت مندي تاريخ و نظريه جامع و کامل «نجات گرايانه» دين، «آموزه مهدويت» است. وعده الهي در خصوص شکل گيري عصر ظهور حضرت ولي عصر (عج) که يکي از آرزوهاي ديرينه مسلمانان است، بخشي از آينده جهان و بشريت را تشکيل مي دهد.
روش تحقيق: روش پژوهش به صورت کتابخانه اي بوده که بر اين مبنا از اسناد و مدارک ديني يعني آيات قراني و احاديث بهره برده و به نقل و توصيف موارد مذکور پرداخته ايم و سعي نموده ايم درحد توان از منابع دست اول روايي بهره گيري نماييم
.
اهم نتايج تحقيق: آينده پژوهي مي تواند مباحث و موضوعات راهبردي و استراتژيک را تحت پوشش قرار دهد و با ارزيابي تغييرات و تحولات فرا رو، مسووليت ها و برنامه هاي منتظران را براي رسيدن به جامعه موعود را تبيين و روشن سازد، همچنين تغييرات و تحولات جهاني را در راستاي تشکيل حکومت جهاني، مورد سنجش و ارزيابي قرار دهد و موجب شود افراد نقش خود را در زمينه سازي انقلاب جهاني مهدوي (بر اساس رصد کردن تحولات محتمل و ممکن جهاني) بهتر ايفا کنند و در عين حال تصويري روشن و حقيقي، از جامعه مطلوب و مرجح ارائه دهند.

 
کلید واژه: آينده پژوهي، آينده نگري، دين، مهدويت
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 269  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی