برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

نقش آینده پژوهی در برنامه ریزی استراتژیک

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: مظاهري ساناز*,اورك ناهيد
 
 *دانشگاه آزاد اسلامي، واحد رودهن، گروه مديريت آموزشي، رودهن، ايران
 
عنوان همایش: همايش ملي آينده پژوهي
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز غير دولتي
حامی:  یادگار درخشان آریا
زمان:  1393دوره 3
 
چکیده: 

آينده پژوهي به معناي نگاه به جلو، مهارتي قابل يادگيري است و تقريبا بيش از هر مهارت ديگري مي تواند براي ما مفيد باشد. آينده پژوهي ما را قادر مي سازد خطرها و فرصت هايي را که در آينده با آن مواجه خواهيم شد، پيش بيني کنيم و به ما فرصت مي دهد پيش از آنکه به دردسر بيافتيم، تصميم بگيريم و چاره اي بيانديشيم. آينده پژوهي به ما کمک مي کند هدف هاي ارزشمند، دست يافتني و بلند مدتي را براي خود برگزينيم و راهبردهاي منطقي تحقق آنها را در ذهن خود بپرورانيم.
آينده پژوهي با تشخيص فرصت ها و تهديدهاي آينده، آمادگي ما را در رويارويي با آنها افزايش مي دهد و به ما کمک مي کند تا از فرصتهاي آينده به بهترين شکل بهره بگيريم و از پيامدهاي منفي تهديدها تا حد ممکن در امان بمانيم
.
با استفاده از روشهاي گوناگون آينده پژوهي که همگي متکي بر روشهاي علمي هستند، ما نحوه تاثير اقدامات امروز خود و پيامدهاي ناشي از آنها را در آينده بررسي مي کنيم. اين روشها به بررسي آينده هاي دور و نزديک در مقياسهاي کوچک و بزرگ مي پردازند و طيفي از آينده هاي ممکن، محتمل و مطلوب را به تصوير مي کشند.
دنياي امروز با سرعت چشمگير تغيير و تحول و عدم قطعيت همراه است. اين امر لزوم برنامه ريزي هاي بلندمدت و استراتژيک آينده نگرانه را ضروري مي نماياند. برنامه ريزي استراتژيک فرايندي است که از اتفاق نظر براي تلاش در جهت برنامه ريزي آغاز و به اجرا، ارزيابي و بازخورد نتايج ختم مي شود. آينده پژوهي علم و هنر به تصوير کشيدن آينده مطلوب است. هدف اين دانش بين رشته اي پيش بيني آينده و تعاليآن است. بدينسان، با توجه به کارکرد دو مقوله برنامه ريزي استراتژيک و آينده پژوهي مي توان به پيوندي عميق ميان آنها پي برد.

 
کلید واژه: آينده مطلوب، آينده پژوهي، برنامه ريزي استراتژيک
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 243  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی