نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

جایگاه آینده پژوهی و نقش آن در دانش های گوناگون

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: مظاهري ساناز*,اورك ناهيد
 
 *دانشگاه آزاد اسلامي، واحدرودهن، گروه مديريت آموزشي، رودهن، ايران
 
عنوان همایش: همايش ملي آينده پژوهي
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز غير دولتي
حامی:  یادگار درخشان آریا
زمان:  1393دوره 3
 
چکیده: 

امروز آينده پژوهي چيزي بيش از يک «مهارت شنودي» است که افراد بر اساس علاقه، تجربه و استعدادشان با درجات مختلفي از موفقيت آن را به کار مي گيرند. ناگفته نماند درک و فهم دنياي آينده به معني پيش گويي دقيق جزئيات آن نيست.توان ما در پيش بيني اغلب رويدادهاي آينده بسيار محدود است. با اين حال هر قدر که بتوانيم پيش بيني کنيم، براي موفقيت ما در آينده حياتي است.اگر از روندهاي جاري دنيا و آثار احتمالي آن بر زندگي و انتخاب هاي خود بي خبر باشيم، نمي توانيم هوشمندانه تصميم بگيريم. بنابراين هدف غايي آينده پژوهي، پيش بيني آينده نيست بلکه تعالي دنياي آينده است. ما فرصتهاي زيادي براي شکل بخشيدن به دنياي فردا و تعالي آينده خود در پيش رو داريم و اگر همواره نگاهمان را به آينده بدوزيم، مي توانيم جلوي بسياري از مشکلات بالقوه را بگيريم.
دانش نوين آينده پژوهي با اعتقاد به نقش اساسي انسان در شناخت و پي ريزي آينده، قدم به عرصه مطالعات جهاني و علمي نهاده است.کار آينده پژوهان، کشف، خلق و آزمون آينده هاي ممکن و مطلوب است. هدف آينده پژوهي شناخت دقيق آينده نيست، بلکه کمک به تصميم گيريهاي بهتر امروز براي آينده است
.
آينده پژوهي، دانش و هنري است که به انسان کمک مي کند تا وقايع، فرصت ها و تهديدهاي آينده را به خوبي بشناسد و هوشمندانه از بين آينده هاي ممکن، باورکردني و محتمل به انتخاب آينده هاي مطلوب و مورد نظر بپردازد. آينده پژوهي، مشتمل بر مجموعه تلاش هايي است که با واکاوي منابع، الگوها، و عوامل تغيير، به تجسم آينده هاي بالقوه و برنامه ريزي براي آنها مي پردازد. آينده پژوهي ماهيت بين رشته اي دارد. در دنياي امروز که نرخ سرعت تغيير افزايش چشم گيري کرده است، لزوم درک آينده و تغيير بيش از پيش نمايان گرديده است.

 
کلید واژه: آينده، آينده پژوهي، بين رشته اي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 303  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی