برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی آگاهی و نگرش بیماران مبتلا به آسم در مورد این بیماری در بیماران مراجعه کننده به بیمارستان امیرالمومنین (ع) شهرستان زابل

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: غفاري حميدرضا*,شهركي عزيز,ضربان ايرج,علي پورتبريزي مليحه,سلوكي خليل
 
 *زابل، دانشگاه علوم پزشکی زابل
 
عنوان همایش: همايش دوسالانه ايمونولوژي، آسم و آلرژي
نوع همایش:  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي
حامی:  دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی ایران
زمان:  1386دوره 6
 
چکیده: 

مقدمه: درمان موفق آسم تنها نياز به رفتارهاي بيمار ندارد، بلکه بايد به عقايد و نظرات زمينه اي وي که باعث اين رفتار مي شوند، نيز توجه کرد. در اين تحقيق به بررسي آگاهي و نگرش بيماران مبتلا به آسم در مورد اين بيماري در بيماران مراجعه کننده به بيمارستان اميرالمومنين (ع) شهرستان زابل در سال 1384 پرداخته ايم.
روش انجام کار: اين تحقيق يک مطالعه توصيفي و تحليلي بود، که در مورد 150 به آسم (بر اساس معيارهايATS ) انجام شد. پرسشنامه اي طراحي شد تا ادراک بيماران راجع به بيماري آسم، درمان آن، درمانهاي گياهي بيماري و اثر رژيم غذايي بر بيماري آنها بررسي شود. اطلاعات از طريق مصاحبه با بيماران جمع آوري شد.
يافته ها: اکثر بيماران با محرکهاي بيماري خود آشنا بودند. سيگار، عوامل محيطي و آلودگي هوا و گرد و غبار را به عنوان محرک اصلي ذکر کرده بودند. 44% بيماران معتقد بودند که ورزش باعث بهبودي علايم بيماري انها مي شود. 87 بيمار از 150 بيمار (58%) عنوان کردند که در تمام ويزيت هاي بيمارشان، اسپري براي ايشان تجويز شده بود. تنها 23 بيمار از 150 بيمار (3/15%) طرز استفاده صحيح اسپري را مي دانستند. مهمترين عاملي که بعنوان علت عدم استفاده از اسپري عنوان شد، احساس عدم نياز به دارو در فواصل علامت بيماري بود. اکثر بيماران غذا را بعنوان يک محرک بيماري ذکر نمودند (83%). پر خوري در اکثر بيماران باعث بدتر شدن علايم مي شد (66%). اکثر بيماران سابقه استفاده از داروهاي گياهي را تجربه کرده بودند و تنها 18% آنها نتايج مثبتي از استفاده از اين داروها اعلام مي داشتند.
بحث و نتيجه گيري: با توجه به آمار بدست آماده به نظر ميرسد که بيماران مبتلا به آسم نياز به آموزش روشهاي پيشگيري کننده و روش صحيح استفاده از داروها دارند. بيماران را با استفاده از روشهاي مشخص مانند اثر مثبت تغذيه و ورزش در کاهش حملات آسم به پيشگري از اين حملات تشويق نمود.

 
کلید واژه: آگاهي، نگرش، آسم
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 214  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی