برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی حضور آنتی بادی های ضد شیگلا در کلستروم گاو و امکان کاربردآن برای انسان

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: رباني محمد,مخبردزفولي محمدرضا,رضازاده فريدون,زهرايي صالحي محمدتقي,ماكناني مهدي
 
 
 
عنوان همایش: همايش دوسالانه ايمونولوژي، آسم و آلرژي
نوع همایش:  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي
حامی:  دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی ایران
زمان:  1386دوره 6
 
چکیده: 

مقدمه و اهداف: كلستروم گاو (Bovine colostrum) ماده اي غني از عوامل ايمونولوژيك و فاكتورهاي رشد است كه در ساليان اخير كاربردهاي گسترده آن در انسان مورد تحقيق قرار گرفته و بعضا به عرصه عمل و بازار تجارت نيز راه يافته است. با توجه به وجود آنتي بادي بر عليه عوامل عفوني مختلف در كلستروم گاو و امكان ايمن سازي تعمدي گاوها و توليد كلستروم فوق ايمن (Hyperimmune) بر عليه عوامل مورد نظر، يكي از كاربردهاي بالقوه كلستروم گاو، پيشگيري و درمان عفونت هاي انساني است چنانچه در اين زمينه تحقيقات زيادي در مورد كاربرد كلستروم گاو بر عليه كرپيتوسپوريديوز، عفونت هاي ويروسي نظير عفونت روتا ويروس و برخي عفونت هاي باكتريايي ناشي از هليكوباكترپيلوري، كلستريديوم ديفيسيل و ... انجام شده است. يكي از عوامل عفوني كه استفاده از آنتي بادي ضد آن براي انسان مورد توجه قرار گرفته شيگلا (Shigella) مي باشد. اين مطالعه به منظور سنجش حضور آنتي بادي ضد شيگلا در كلستروم گاو و بررسي امكان كاربرد هترولوگ آن براي انسان انجام شده است.
روش تحقيق: در اين مطالعه كلستروم طي حداكثر 24 ساعت پس از زايش از گاوهاي تازه زا تهيه و ذخيره گرديد. از 23 نمونه كلستروم ذخيره شده (شامل 13 نمونه كلستروم ليوفيليزه و 10 نمونه كلستروم اسپري در اينگ شده) در اين تحقيق استفاده گرديد. پس از تهيه آنتي ژن شيگلا، آزمايش آگلوتيناسيون لوله اي بر روي رقت هاي مختلف نمونه هاي آب كلستروم انجام گرديد.
يافته هاي پژوهشي: از مجموع 23 نمونه مورد مطالعه، 16 نمونه (حدود 70 درصد موارد) داراي آنتي بادي ضد شيگلا در عيارهاي مختلف 1.20 الي 1.320 بودند. تنها يك نمونه عيار1.20، 8 نمونه عيار 1.40 و مابقي از عيارهاي بالاتر برخوردار بودند.
نتيجه گيري: در اين مطالعه، حضور آنتي بادي هاي واكنش دهنده با آنتي ژن شيگلا در كلستروم گاو براي اولين بار در كشور گزارش مي شود. با توجه به مطالعات محققين در اين زمينه و نيز توليد و كاربرد كلستروم ايمن ضد شيگلا و ايمونوگلوبولين با منشا كلستروم در آزمايش هاي باليني بر روي انسان و نظر برخي محققين مبني بر احتمال مفيد بودن كاربرد آلها براي جلوگيري از شيگلوز در مسافرين، پرسنلي نظامي و افرادي كه در معرض شيوع شيگلوز هستند، بنظر مي رسد كه كلستروم گاوهاي كشور مي تواند مخزن ارزشمندي از آنتي بادي واكنش دهنده با شيگلا باشد و مطالعات تكميلي جهت استفاده از آنها و نيز در ارتباط با توليد كلستروم فوق ايمن ضد شيگلا پيشنهاد مي گردد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 135  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی