برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

الگوی عصب شناختی پردازش اطلاعات هیجانی در کودکان مبتلا به اوتیسم

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: خسروجاويد مهناز,زينلي شينا
 
 
 
عنوان همایش: سمپوزيوم نوروپسيكولوژي ايران
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی، واحد تربیت معلم
زمان:  1388دوره 4
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

پژوهش هاي باليني نشان مي دهند کودکان مبتلا به اوتيسم در حيطه هايي از کارکردهاي اجتماعي و هيجاني نارسايي هايي را آشکار مي سازند. اين نارسايي ها شامل واکنش هاي تغيير شکل يافته به علايم اجتماعي و هيجاني، پردازش غيرعادي چهره ها و ابراز هيجان منفي هستند. در تداوم اين تحقيقات، شواهد رفتاري اخير بيان مي کنند که نقص پردازش هيجاني در کودکان اوتيستيک ممکن است در سطح فرايندهاي هيجاني پايه (پردازش هاي اوليه، سريع، خود انگيخته و عمدتا خودکار)، رخ دهد که مانع هدايت رفتار در جهت تعامل سريع، پويا و در دسترس با محيط مي گردد. برخي از اين فرايندها و پردازش ها بسيار اوليه هستند به گونه اي که محققان معتقدند گونه هاي انساني براي درک و پاسخ متقابل به اطلاعات هيجاني و اجتماعي آمادگي زيستي دارند. بنابراين نقص در اين فرايندها ممکن است به رشد اجتماعي و هيجاني نابهنجار بيانجامد.
شواهد رفتاري نارسايي ها در پردازش هاي هيجاني پايه با شواهد عصب روان شناختي مبتني بر نقايص کارکردي در شبکه هاي مغزي هيجاني و اجتماعي (به خصوص قطعه گيجگاهي) در کودکان مبتلا به اوتيسم هماهنگ هستند. همچنين پژوهش هاي نوروپسيکولوژيک بر عملکرد غير عادي آميگدال (ساختاري در ليمبيک) در مواجهه با محرک هاي هيجاني و اجتماعي در اين کودکان متمرکز شده اند.
در مقاله حاضر به بيان ويژگي هاي پردازش هيجاني در کودکان اوتيستيک و مرور پژوهش هاي اخير در خصوص نحوه کارکرد مناطق مغزي درگير در پردازش اطلاعات هيجاني در اين کودکان با استفاده از روش هاي تصويربرداري مغزي پرداخته مي شود.

 
کلید واژه: کودکان اوتيستيک، پردازش هاي هيجاني، کارکرد عصب شناختي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 138   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی