برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اختلال کارکرد اجرایی و نقش آن در تبیین اوتیسم (آسیب شناسی)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: خسروجاويد مهناز,زينلي شينا
 
 
 
عنوان همایش: سمپوزيوم نوروپسيكولوژي ايران
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی، واحد تربیت معلم
زمان:  1388دوره 4
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

شواهد اخير حاکي از آن است نقص در کارکرد اجرايي در تبيين نقايص شناختي افراد مبتلا به اوتيسم اساسي است. کارکرد اجرايي حيطه اي شناختي است و مجموعه اي چندبعدي از توانايي هايي را شامل مي شود که براي عمل کردن به رفتارهاي پيچيده و دست يابي به هدفي معين لازم هستند. افراد مبتلا به اوتيسم نقص در کارکردهاي اجرايي را به شکل فعاليت هاي سازمان نايافته، کاهش ابتکار عمل، مشکلاتي در شکل دادن به مفاهيم جديد و بازداري از فعاليت هاي نامناسب نشان مي دهند. از آنجا که کارکرد اجرايي يک ساختار شناختي واحد نيست و همه حيطه هاي آن در کودکان اوتيستيک تحت تاثير قرار نمي گيرد، بنابراين در سال هاي اخير تلاش هاي جدي براي مشخص کردن نقايص اجرايي خاص در اين کودکان صورت گرفته است.
اکثر مطالعات نوروپسيکولوژي درباره کارکردهاي اجرايي در اختلال اوتيسم نشان مي دهند کودکان مبتلا به اين اختلال، دشواري هايي در کنترل بازدارنده پاسخ و پردازش اطلاعات دارند. نقص بازداري يکي از نقايص شناختي اوليه است که زيربناي رفتارهاي کليشه اي و تکراري در کودکان مبتلا است. همچنين نتايج مطالعات مربوط به آزمون هاي کارکرد اجرايي نشان مي دهند که اختلال در خودکنترلي در کودکان اوتيستيک با نقص در کنترل بازداري ارتباط دارد
. از آنجا که کرتکس پيشاني در کارکردهاي اجرايي نقش مهمي دارد، پژوهش هاي تصويربرداري کارکردي مغز در کودکان مبتلا به اوتيسم نشان داده اند که در طول اجراي تکاليف نوروپسيکولوژي درگير در کارکرد اجرايي، ناهنجاري هايي در قطعه هاي پيشاني اين کودکان ظاهر مي شود. همچنين اين ناهنجاري هاي کارکردي در کرتکس سينگولاي قدامي مغز (ناحيه اي که در کنترل بازداري دخالت دارد) مشاهده مي شود. مقاله حاضر سعي دارد به مرور پژوهش هاي گوناگون عصب شناختي در خصوص نقش کارکرد اجرايي در تبيين اختلال اوتيسم (به ويژه در کودکان) بپردازد.

 
کلید واژه: اختلال اوتيسم، کارکردهاي اجرايي، بررسي هاي عصب شناختي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 755   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی