برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

جایگاه اخلاق در اندیشه و عمل حضرت امام خمینی(ره)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: مجيدي بيدگلي كبري*
 
 *
 
عنوان همایش: كنگره ملي بررسي انديشه هاي فرهنگي اجتماعي حضرت امام خميني (ره)
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی واحد البرز
زمان:  1389دوره 1
 
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

موضوع نوشتار حاضر «بررسي جايگاه اخلاق در انديشه و عمل حضرت امام خميني(ره)» مي باشد. يکي از مسائل بسيار مهم در زندگي هر بشري، اخلاق و ابعاد آن مي باشد. با پيشرفت علم و صنعت، نياز بشر به اخلاق افزايش مي يابد و پس از علم الهي، هيچ علمي از نظر اهميت و ضرورت همپاي علم اخلاق نيست.
در اين ميان حضرت امام خميني(ره) از جمله شخصيت هايي است که به عنوان نمونه و الگوي اخلاق، همواره در راه اعتلاي سيره اخلاقي اسلام گام برداشته و با نصايح و رفتارهاي عملي خود افراد را به درستکاري و فضائل اخلاقي دعوت و آنها را از رذائل اخلاقي نهي نموده است. ايشان با استناد به آيات نوراني قرآن کريم و توجه به برخي از ويژگي هاي انسان از قبيل دوبعدي بودن انسان، مقدمات سه گانه نفس و انعطاف پذيري انسان، معتقد است چون اخلاق مبتني بر دين است پس معيار، بايد عدالت باشد تا بتواند آدمي را به سعادت و کمالي که خدا برايش رقم زده، برساند. امام (قدس سره) هدف بعثت انبيا را تربيت انسان دانسته و اخلاق فردي را بر اخلاق جمعي مقدم مي داند. ايشان در حيطه عمل و رفتار نيز داراي خصوصيات بارز اخلاقي از قبيل قاطعيت، بصيرت، مردم دوستي، نظم، آينده نگري و... بوده و همواره با عمل خود توانسته الگوي مناسبي براي ديگران و حتي جهانيان باشد.
نگارنده تلاش دارد با روش کتابخواني و فيش برداري به بررسي مختصري از ويژگي هاي اخلاقي امام(ره) پرداخته و نظرات او را پيرامون اخلاق و جايگاه آن مورد تبيين قرار دهد و در پايان راهکارهايي را در جهت اجراي سيره اخلاقي امام(ره) مطرح سازد.

 
کلید واژه: امام خميني(ره)، اخلاق، عدالت، سعادت، اخلاق جمعي، مردم دوستي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 301   pdf-file
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی