نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

نقش دانشگاه در جامعه از منظر امام خمینی(ره)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: آقاپور سيدمهدي,حسني سوخته سرايي مختار
 
 
 
عنوان همایش: كنگره ملي بررسي انديشه هاي فرهنگي اجتماعي حضرت امام خميني (ره)
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی واحد البرز
زمان:  1389دوره 1
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

از ديدگاه امام راحل(ره) دانشگاه به جهت نقش ويژه فرهنگي، اجتماعي و سياسي خود، همواره از اهم امور و مبدا همه تحولات جامعه است. اصلاحات اجتماعي تابعي از اصلاحات دانشگاه است و آن قدر براي دانشگاه اهميت قائل هستند که در کلامشان، اين نهاد اجتماعي با سرنوشت انقلاب و اسلام پيوند ناگسستني دارد.
با بررسي رهنمودهاي حضرت امام(ره) در زمينه شناخت ديدگاه ايشان در خصوص دانشگاه و نقش دانشگاهيان در تحولات اجتماعي به اين نتيجه مي رسيم که از ديد امام خميني(ره) دانشگاهيان قشر آگاهي هستند که مي توانند در اجتماع نقش موثري ايفا نمايند. در اين راستا دانشگاهيان براي اينکه بتوانند نقش خود را کامل نمايند بايد در کنار ساير اقشار اجتماعي و مردم باشند.
امام خميني(ره) براي دانشگاه، دانشگاهيان و دانشجويان، پيام ها و سخنان مبسوطي بيان فرموده اند که اگر با دقت و از ابعاد گوناگون تجزيه و تحليل شوند، راه نجات يک ملت و کشور مشخص و در صورت عمل به آن رهنمودها، اين امر محقق مي شود. همچنين انديشه هاي حضرت امام(ره) نشان مي دهد که در ميان اقشار مختلف اجتماعي براي دانشگاه و دانشگاهيان جايگاه ممتازي قائل بودند و همواره تاکيد داشتند که با قشر ممتاز ديگر يعني روحانيون در ارتباط باشند تا بتوانند در تحولات اجتماعي، نقش محوري ايفا نمايند
.
بر اساس انديشه هاي حضرت امام(ره) مي توان گفت که دانشگاه در نظر امام(ره) به عنوان يک کارخانه انسان سازي بسيار مهم تلقي شده و معتقد بودند که اگر دانشجويان بتوانند در دانشگاه، علم و ايمان را با يکديگر همراه سازند، مي توانند به عنوان يک قشر تحصيلکرده، فرآيند روشنگري اجتماعي را به دست گيرند. به عبارت ديگر يک دانشگاهي از نظر امام(ره) عامل روشنگري اجتماعي است و زماني مي تواند موفق باشد که بتواند آگاهي و توانايي هاي خود را در مسير تحقق ارزش هاي الهي به کار گيرد.
مقاله حاضر سعي دارد ديدگاه هاي امام خميني(ره) در مورد نقش دانشگاه را در جامعه با روش تحليلي و کتابخانه اي و با توجه به مولفه هايي چون ضرورت انقلاب فرهنگي و توجه عملي به رشد آن و رمز موفقيت پرورش يافتگان دانشگاه با استفاده از منابع معتبر، ضمن مرور مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي مورد بررسي قرار دهد. نويسنده اميد دارد تا با ارائه ديدگاه هايي از امام راحل قدمي هرچند کوچک در يادآوري آن آرمان هاي بزرگ بردارد و افق آينده را روشن نمايد.

 
کلید واژه: دانشگاه، امام خميني(ره)، انقلاب فرهنگي، نقش اجتماعي و سياسي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 1178   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی