برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

جایگاه مصلحت نظام در اندیشه حکومتی امام خمینی (ره)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: ميرزاده كوهشاهي نادر,فارسي حسن
 
 
 
عنوان همایش: كنگره ملي بررسي انديشه هاي فرهنگي اجتماعي حضرت امام خميني (ره)
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی واحد البرز
زمان:  1389دوره 1
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

هدف اين مقاله کنکاش براي پي بردن به جايگاه مصلحت نظام در انديشه حکومتي امام خميني (ره) بنيانگذار کبير انقلاب اسلامي است. روش اتخاذ شده در اين تحقيق توصيفي و تحليلي و روش گردآوري داده ها نيز کتابخانه اي و استفاده از اسناد مکتوب مي باشد.
امام خميني (ره)، معتقد بودند که ولي فقيه با دارا بودن اختيارات حکومتي پيامبر اکرم (ص)، اختيار صدور حکم حکومتي را دارد. از آن جا که ملاک صدور حکم حکومتي توجه به مصلحت جامعه است، بنابراين مصلحت جامعه و مصلحت نظام در ديدگاه امام (ره) از جايگاه مهمي برخوردار است. از ديدگاه ايشان توان تشخيص مصلحت از اهم ويژگي هاي رهبري است و لکن مي توان در بررسي و تشخيص مصلحت از کارشناسان ذي ربط استفاده نمود
.
با عنايت به جايگاه مهم مصلحت نظام در انديشه حکومتي امام خميني (ره)، ايشان با تاکيد بر لزوم توجه به مصلحت نظام از سوي مقامات نظام و آحاد مردم، خود بيش و پيش از همه به اين امر عنايت داشتند و حياتي ترين تصميمات دوران رهبري خويش را با توجه به مصلحت نظام اتخاذ نمودند. از جمله موارد بارز در اين خصوص مي توان به تشکيل مجمع تشخيص مصلحت نظام، پذيرش قطعنامه 598 و کنار گذاشتن قائم مقام رهبري، توسط ايشان اشاره نمود.
با توجه به اين مطالب مي توان نتيجه گيري نمود که بدون شناخت جايگاه مصلحت در انديشه حکومتي امام خميني(ره) نمي توان به برداشت درستي نسبت به تصميمات حکومتي امام (ره) و به عبارتي حقيقت تصميمات سياسي ـ حکومتي ايشان نايل شد.

 
کلید واژه: انديشه حکومتي، امام خميني (ره)، مصلحت نظام، حفظ نظام
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 82   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی