برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

رسالت و نقش دانشگاه در قبال فرهنگ و فرهنگ سازی از منظر امام خمینی (ره)؛ (ارائه مقاله در بخش دانشجویی کنگره)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: يوسفي اميدعلي,مستكملي مصطفي
 
 
 
عنوان همایش: كنگره ملي بررسي انديشه هاي فرهنگي اجتماعي حضرت امام خميني (ره)
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی واحد البرز
زمان:  1389دوره 1
 
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

بي ترديد اولين قدم در راه اصلاح يک جامعه، اصلاح فرهنگي آن است. نقش فرهنگ چنان برجسته و حياتي است که بي اغراق مي توان آن را حيات دهنده يک جامعه ناميد؛ به گونه اي که پيشرفت در همه ابعاد اقتصادي، سياسي و صنعتي بدون توجه به بعد فرهنگي نمي تواند موجبات تعالي جامعه را فراهم سازد و آن را به سوي اضمحلال سوق مي دهد. از اين روست که حضرت امام خميني (ره) اساس سعادت يا شقاوت يک ملت را از فرهنگ مي دانستند. از منظر آن فقيه عالي قدر، فرهنگ سازنده و پيشرو در حوزه هاي فردي و اجتماعي، سبب هدايت انسان ها، جامعه و تربيت الهي هر دو خواهد شد. اين چنين فرهنگ مطلوبي از يک نظام تربيتي فعال و روزآمد برخوردار بوده و دچار جمود و تحجر نمي گردد. از اين روست که ايشان معتقد بودند: «بزرگ ترين تحولي که بايد بشود بايستي در فرهنگ باشد» تا بتواند اصلي ترين نقش خود را که تربيت انسان صالح و پيش زمينه اي براي خودباوري است به درستي ايفا کند. از آن جا که فرهنگ سرچشمه همه حسن و قبح ها و کاميابي ها و ناکامي هاست و هويت يک جامعه را شکل مي دهد بسيار حساس و عنصري اساسي است و به فرموده حضرت امام (ره) بي جهت و من باب اتفاق نيست که استعمارگران هجمه فرهنگي را در سرلوحه اهداف پليد خود قرار داده اند. در اين ميان دانشگاه نقشي خطير در شکل دهي فرهنگ بر عهده دارد؛ چرا که مامن فرهنگ سازي است؛ فرهنگي که ملت را به سوي ايده آل ها و آرمان ها رهنمون شده و بسترساز حرکت به سوي مطلوب هاست و دانشگاه به مثابه موتور محرکه اي است براي توسعه جوامع تا از اين طريق احساس توانمندي، شايستگي و خودباوري فرهنگي را به کالبد جامعه تزريق نمايد. اهميت دانشگاه به اندازه اي است که حضرت امام (ره) آن را بعد از جنگ تحميلي، مهم ترين موضوع و مساله نظام مي دانستند.
در اين مقاله «رسالت و نقش دانشگاه در قبال فرهنگ و فرهنگ سازي از منظر امام خميني (ره)» مورد بررسي قرار گرفته و از پرتو آراي انديشمندانه بنيانگذار انقلاب، رسالت هايي به شرح ذيل در راستاي کيفيت بخشي به کارکرد فرهنگي اين نهاد مقدس استنباط گرديد
:
انسان سازي
.
توسعه وحدت فکري و عملي حوزه و دانشگاه.
تضارب آرا در محيط هاي دانشگاهي، زمينه ساز رشد و اعتلاي فرهنگي.
پالايش کتب دانشگاهي از افکار القاکننده فرهنگ منحط غربي
.
نيل به خودباوري فرهنگي از طريق تربيت متخصصان مستقل.
همنوايي با ساير مراکز علمي جهان اسلام و اتحاد تمامي دانشجويان مسلمان
.
جهاني کردن فرهنگ اسلامي
.
اميد که با بهره گيري اصولي موارد ذکرشده که برگرفته از تفکرات عالمانه آن بزرگ معمار انقلاب که سيراب از مشرب هاي گونه گون عقلي، نقلي و شهودي بوده، گامي بنيادي در اعتلاي فرهنگي اين مرز و بوم برداريم.

 
کلید واژه: امام خميني، دانشگاه، فرهنگ، فرهنگ سازي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 380   pdf-file
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی