برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اقتصاد دانش پایه؛ ابزاری راهبردی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: خالوباقري مهديه*,شايان قريشي سيدمحمد,جعفرزادگان امير
 
 *دانشگاه شهيد بهشتي
 
عنوان همایش: همايش ملي نقش سبك زندگي در اقتصاد مقاومتي
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی واحد البرز
زمان:  1392دوره 1
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

دور شدن از اقتصاد نفتي و حرکت به سوي اقتصاد مقاومتي، رويکرد جديدي است که قادر است زمينه هاي توسعه همه جانبه کشور را فراهم آورد. راهبردي ترين ابزار در اين مسير بهره گيري از اقتصاد دانش پايه مي باشد؛ اقتصادي که در آن بهره وري اقتصادي از تاثير متقابل دانش بر دانش حاصل مي شود تا اثر دانش بر مواد خام. توسعه اقتصاد دانش پايه، وابسته به سرمايه اجتماعي بوده و فرآيندي خودسازمانده و خودپاسخگوست. اين انديشه محصول توجه به تاثير دانش و اطلاعات در تابع توليد و مقياس آن و نيز عواملي از جمله جهاني شدن اقتصاد، رشد سريع فناوري اطلاعات و ارتباطات و افزايش تقاضا و نياز به توليد انبوه است.
در اين مقاله که به روش مطالعه مروري نگارش شده است، تلاش شده تا به مرور مفاهيم اقتصاد مقاومتي، اقتصاد دانش پايه، تحليل شرايط و ويژگي هاي کشور در هر دو زمينه و ارائه پيشنهادهاي کاربردي و عملياتي به منظور بهره گيري از توسعه اقتصاد دانش پايه در راستاي دستيابي به اقتصاد مقاومتي به عنوان يکي از ضرورت هاي اساسي اقتصاد کشور در شرايط فعلي پرداخته شود.
اقتصاد مقاومتي به عنوان اقتصادي که در شرايط دشمني ها و خصومت هاي شديد مي تواند تعيين کننده رشد و شکوفايي کشور باشد، مختص زمان تحريم و جنگ نيست بلکه يک چشم انداز بلندمدت پيش روي اقتصاد وابسته به نفت ايران است که تنها از مسير اقتصاد نوآور و توليد دانش پايه ميسر است. در حال حاضر کوشش هاي گسترده اي به منظور دستيابي به اين هدف در کشور انجام شده ولي مقايسه شرايط کشور با متوسط جهاني حاکي از ضعف شديد در اين زمينه مي باشد. ايجاد شرکت هاي دانش پايه، توسعه پارک هاي فنآوري، توسعه دانشگاه کارآفرين، ايجاد کانون هاي پژوهش و پيشرفت، بهبود و ايجاد زمينه هاي حقوقي و حمايتي لازم از جمله مهمترين راهکارهاي کاهش اين ضعف مي باشند.

 
کلید واژه: اقتصاد مقاومتي، اقتصاد دانش پايه، بنگاه هاي دانش بنيان، توسعه اقتصادي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 237   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی