برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

تحلیل تهدید ریزش سنگ درمحورهای مواصلاتی کشور با رویکرد به دهانه ورودی تونل 73 محور ریلی لرستان

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: محبتي وحيد,خاكي سروش
 
 
 
عنوان همایش: کنفرانس ملي تصادفات و سوانح جاده اي و ريلي
نوع همایش:  دانشگاه آزاد اسلامي
حامی:  دانشگاه آزاد اسلامی، واحد زنجان
زمان:  1388دوره 1
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

ريزش سنگ يکي از بزرگترين خطرهاي ممکن در شيبهاي سنگي به شمار مي آيد. در اين مقاله سازوکار ريزش در منطقه بر اساس امتيازدهي ارايه شده براي تعيين خطر ريزش سنگ توسط پيرسون با انجام آناليز ريسک مربوط مورد بررسي قرار گرفته و با مقايسه ريسک محاسبه شده با استانداردهاي جهاني راهکارهاي مناسب ارايه مي گردد.
با توجه به پيشرفت علم و شکل گيري روشهاي نوين در طراحي ساخت و نگهداري زيرساختهاي حمل و نقل بالاخص راه و راه آهن، نقش ايمني زيرساختهاي مذکور از اهميت ويژه اي برخوردار است. گذر مسير از مناطق کوهستاني شامل شيبهاي سنگي متعدد، اهميت ايمني را دوچندان مي کند. پتانسيل سنگ ريزش در اين نواحي امري است ذاتي که قسمتي از آن ناشي از بکارگيري روشهاي نامناسب ساخت شيبهاي سنگي مانند آتشباري کنترل نشده است که شيبهاي سنگي را بيشتر در معرض سنگ ريزش قرار مي دهند.
در کيلومتر 536 راه آهن لرستان و حدفاصل تونلهاي 72-73 که از موقعيت استراتژيک بسيار حساسي برخوردار است خطر ريزش سنگ اين محور و پل واصل بين دو تونل را تهديد مي نمايد تکنونيزه بودن منطقه و وجود آمدن شکستهاي عميق و درزه هاي متقاطع و تاريخچه ريزش سنگ نشان دهنده ريسک بالاي سنگ ريزش در اين منطقه مي باشد. و مطالعات نشان مي دهند با اولويت قرار دادن ايمني و در نظر گرفتن موقعيت استراتژيک اين محور راهکارهاي ايمني سازي ارايه مي شود.

 
کلید واژه: لرستان، تونل 72-73، پديده ريزش سنگ، سيستم امتيازدهي، آناليز ريسک، راهکار
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 84   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی