برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

زمین شناسی در مهندسی و محیط زیست: کاربرد و راهکار در پالایشگاه آبادان

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: شادي زاده سيدرضا,زويداويان پور منصور*
 
 *دانشگاه صنعت نفت آبادان
 
عنوان همایش: همايش زمين شناسي و محيط زيست
نوع همایش:  دانشگاه آزاد اسلامي
حامی:  دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر
زمان:  1387دوره 4
 
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

توجه به علم زمين شناسي به عنوان يک شاخه کاربردي در سالهاي اخير سيرفزوني يافته است. از طرفي توسعه صنايع شيميايي و نفت در طول يک صد سال اخير در ايران، نقش بسيار مهمي در کيفيت زندگي در مناطق مختلف شهري ايران داشته است. واقع شدن پالايشگاه آبادان بين دو رودخانه اروندرود و بهمنشير که آب شهري، صنعتي و کشاورزي منطقه را تامين مي نمايد و نيز نشت مواد نفتي و فرآورده هاي آن از لوله ها و مخازن روزميني در طول جنگ تحميلي و فرسودگي سيستم هاي ذخيره، انتقال و پالايش نفت به دليل قدمت اين واحد، ضرورت بررسي و انجام مطالعات جهت شناسايي گسترش و حدود آلودگي نفتي در لايه هاي زير سطحي را صد چندان مي نمايد. اين پروژه براي اولين بار در سطح کل پالايشگاه آبادان انجام گرفته است و کاربرد زمين شناسي را در مهندسي و محيط زيست نشان مي دهد. در اين تحقيق ابتدا موقعيت سنجي حفر 20 حلقه چاه آبي مشاهده اي از نظر نشت مواد نفتي در زمان جنگ تحميلي و بعد از آن انجام گرديد.
جهت بررسي کمي و کيفي لايه هاي زير سطحي از جهت اثبات وجود ترکيبات نفتي و يا فرآورده هاي نفتي، در حين حفاري چاه هاي آبي مشاهده اي، مغزه گيري انجام گرديد. مراحل مختلف مغزه گيري، اندازه گيري، بسته بندي، برچسب زني و انتقال آنها جهت انجام مطالعات مربوطه بر اساس استاندارد انجام گرديد. بعد از تعيين جنس رسوبات لايه هاي زير سطحي، درصد اشباع مغزه ها به مواد نفتي، تخلخل و دانسيته لايه هاي زير سطحي انجام گيري شد. بررسي مقدماتي لايه هاي خاک، شماي گسترش دوبعدي و سه بعدي لايه هاي زمين و بررسي لايه هاي خاک آغشته به نفت و فرآورده هاي نفتي نيز در اين تحقيق انجام گرديد. همچنين به واسطه يک سال اندازه گيري تراز آب هاي زيرزميني در 20 حلقه چاه آبي مشاهده اي، الگوي حرکتي آب هاي زيرزميني و نيز ارتباط با رودخانه هاي اطراف مشخص گرديد.
نتايج نشان مي دهند که گسترش مواد نفتي پخش شده در محوطه پلايشگاه به طور ميانگين از سطح زمين تا عمق 4.45 متري مي باشد. طبق نتايج حاصل شده از نمونه برداري آب هاي زيرزميني در طول مدت يک ساله، نفت فقط در چاههاي 3 و 11 قابل اندازه گيري بوده است و مکان اين دو چاه بترتيب، چاه شماره 3 در کنار حصار قسمت پمپاژ نفت تصفيه شده به سمت اهواز و چاه شماره 11 نزديک ايستگاه بارگيري قير مي باشد. وجود نفت در محوطه چاه هاي شماره 3 و 11 به دليل پخش شدن نفت و فرآورده هاي نفتي در زمان اخير مي باشد. همچنين تکميل چاه هاي آبي مشاهده اي به صورتي مي باشد که ميتوان از آن ها به عنوان يکي سيستم کنترل در پالايشگاه آبادان استفاده نمود.

 
کلید واژه: زمين شناسي، محيط زيست، مهندسي، آلودگي نفتي، پالايشگاه آبادان
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 61   pdf-file
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی