برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

تاثير آلودگي آب هاي خليج فارس بر فوناي هرماتيپيک و ميکروفونيستيک

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: صهبا مريم,محمدي پروانه مهناز,سهرابي ملايوسفي معصومه*
 
 *گروه زمين شناسي، دانشکده علوم پايه، دانشگاه آزاد اسلامي، واحد اسلامشهر
 
عنوان همایش: همايش زمين شناسي و محيط زيست
نوع همایش:  دانشگاه آزاد اسلامي
حامی: دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر
زمان:  1387دوره 4
 
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

خليج فارس درياي حاشيه اي و نيمه بسته اي است که بستر آن داراي تپه هاي ماسه اي، شني و برآمدگي هاي سنگي است. سواحل و آب هاي خليج فارس از نظر فونا و فلورا بسيار غني بوده و وجود جزاير مرجاني و جنگل هاي حرا زيستگاه مناسبي را براي سپري کردن مراحلي از چرخه زندگي بسياري از آبزيان فراهم مي کند. به اين سبب عموما اين نواحي از تنوع زيستي بالاتري نيز در خليج فارس برخوردارند.
مطالعه بر روي توده هاي مرجاني خليج فارش نشان مي دهد سرعت رشد کلني مرجاني در شرايط مناسب متغير بوده و از ميزان استاندارد آن (8 الي 25 ميليمتر در سال) در کمترين حد مي باشد و حتي در برخي از نواحي متوقف شده و در معرض خطر جدي است. اصلي ترين عامل تخريب و نابودي مرجان ها آلودگي نفت است که موجب رشد بي رويه جلبک هاي سبز شده و نشانه حضور آلاينده هايي است باعث مرگ مرجان ها مي گردند. رها شدن مقدار زيادي نفت در خليج فارس که اثرات آن به دليل جهت جريان ها و بادهاي غالب در جنوب و غرب خليج فارس بيشتر بوده است شرايط رشد براي دشمنان طبيعي مرجان ها، مانند ستاره هاي دريايي و لاملي برانکيا فراهم مي سازند. تماس مستقيم نفت با ريف هاي مرجاني به خصوص در زمان جزر موجب بسته شدن منافذ پوليپ و خفگي آن ها مي شود. عامل اصلي ديگر در نابودي مرجان ها گل آلود بودن آب است. متحرک نبودن اين جانوران آن ها را به شن معلق در آب آسيب پذير مي کند. اين پديده باعث خفه شدن و کاهش اکسيژن مي شود. در مطالعات سيستماتيک سلانترات ها 19 گونه شناخته شده که فراواني مرجانهاي شاخ گوزني از جنس
Acropora در خليج فارس به قدري است که به راحتي مي توان قطعاتي از اين مرجان را در سطح جزاير مشاهده کرد. جنسAcropora sp. بيشترين سازگاري و فراواني را در سواحل داراست. در اين مطالعات مشخص گرديد خانواده Favidae تنوع زيستي بيشتري داشته و خانواده هاي Acroporidae و Poridae داراي بيشترين فراواني هستند و خانواده هاي Agariciidae و Dendrophyllidae نيز به ندرت مشاهده مي شوند.
افزايش جمعيت ماکروفونا با افزايش قطر ذرات رسوبي بستر نيز رابطه مستقيم دارد. ماسه هاي درشت دانه اجازه مي دهند که آب جذب شده مرتبا و به سرعت زهکشي شده، خارج گردد و به سرعت خشک شوند.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
بازدید یکساله 114   pdf-file
 


moavenatelmi
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی