برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

آلودگی های ناشی از آرسنیک و تاثیرات آن بر سلامت (منطقه قزوین)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: جابري مينا*,حيدري الهام
 
 *
 
عنوان همایش: همايش زمين شناسي و محيط زيست
نوع همایش:  دانشگاه آزاد اسلامي
حامی:  دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر
زمان:  1387دوره 4
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

با توجه به اثرات زيست محيطي آرسنيک در طبيعت و انسان تا کنون پژوهش هاي متعددي در دنيا و ايران در اين خصوص صورت گرفته است. از جمله مناطقي که در ايران از لحاظ آلودگي آرسنيک مورد مطالعه قرار گرفته منطقه قزوين مي باشد. و بخش شمال خاوري اين منطقه و مناطقي از رودبار الموت نيز در اين مطالعات تعميم يافته و در يک مقياس وسيع تر بررسي هاي زيست محيطي مورد توجه بوده است. آرسنيک به همراه موليبدن و سرب و روي در معدن مس الموت واقع در 79 کيلومتري جنوب کوه هاي الموت يافت شده و با کاني باريت و آرسنوپيريت در بين سنگهاي ولکانيکي بازيک وجود دارد. ترکيبات آرسنيک در بسياري از مواد مورد مورد استفاده قرار مي گيرند. از موارد کاربرد آن مي توان؛ حشره کش ها، جونده کش ها، سموم گياهي، مواد سراميک را نام برد.
علاوه بر کاربردهاي فراواني که اين کاني در صنعت دارد، داراي خطرات فراواني است. وجود اين عنصر در محيط زيست باعث خطرات زيست محيطي بر روي انسان و ساير موجودات مي شود.
از آن جا که از طريق آب، تنفس و از طريق پوست مي توان جذب شود و همچنين شايع ترين مسموميت ناشي از فلزات سنگين مي باشد، و بيماري هايي نظير برونشيت، لارنژيت از طريق تنفس گاز آرسنيک بروز مي کند، به بررسي اين عنصر پرداخته شده است. اثرات قلبي- عروقي، بالا بودن فشار خون و از کار افتادن قلب و تخريب سيستم عروقي (آرسنيکوزيس)، از کار افتادن اندام ها و از دست دادن دست و پا، در صورت قرار گرفتن در معرض مقدار کم آن بروز مي کند. از اثرات مزمن آن، مختل کردن وسيع سيستم گوارشي، ايجاد شوک منجر به مرگ و اثرات روده اي، معده اي، کم خوني ناشي از گلبول قرمز و کاهش گلبول هاي سفيد و ريزش مو را ميتوان ذکر کرد.
سرطان هايي نظير هيپر کراتوزيس، هيپر پيگمنتاسيون، سرطان ريه، مثانه، کبد، از ديگر بيماري هايي هستند که امکان پروزشان در انسان وجود دارد.
با توجه به وجود آرسنيک در معادن اين منطقه دوزهايي که موجب بيماري زايي در اين منطقه شده است مورد مطالعه پزشکي قرار گرفته است.
علاوه بر اين گياهان و جانوراني که در منطقه زيست مي کنند نيز مورد مطالعه قرار گرفته اند تا ميزان آرسنيک در بدن اين موجودات مشخص شود.
همچنين ميزان آرسنيک توليد شده در کشور ايران به صورت نمودار بررسي و به اختصار توضيح داده شده است.
به طور کلي در اين مقاله، آلودگي ناشي از آرسنيک در منطقه قزوين مورد بررسي قرار گرفته است و در راستاي صحت و دقت دو روش صحرايي
(Ez Arsenic Test Kit) و آزمايشگاهي Silver diethyldithiocarbamate spectrometric method (SDDC) تعيين غلظت آرسنيک در آب مورد بررسي شده و به روش هاي پيشگيري و حل اين مشکلات اشاراتي مي شود.

 
کلید واژه: محيط زيست، آرسنيک، قزوين، بيماري، سرطان
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 3224   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی