نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

امنیت شهرهای مرزی سواحل خلیج فارس

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: شفقي سيروس*
 
 *دانشگاه اصفهان
 
عنوان همایش: همايش ملي شهرهاي مرزي و امنيت، چالش ها و رهيافت ها
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  دانشگاه سیستان و بلوچستان
زمان:  1391دوره 1
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

خليج فارس، بحر فارس يا ردياي پارس که در منابع قديمي يونان از آن با واژه sinus persicus يعني خليج فارس ياد شده که با تمدن کهن ايران همزاد است. خليج فارس محور ارتباط بين سه قاره اروپا، آسيا و آفريقا و به عنوان مهمترين مرکز ارتباطي ميان سه قاره مي باشد. تمدن هاي کهن چون بابل، سومر، ايران و يونان از موقعيت ممتاز جغرافيايي آن استفاده کرده اند و مسلمانان هم در سده هاي نخستين اسلامي از آن استفاده تبليغاتي مذهبي کرده اند. اما پاي اروپاييان از قرن 15 به خليج فارس و سواحل آن به خليج فارس و سواحل آن باز و از آن تاريخ به فکر تصرف و تسلط بر آن افتادند و در دهه هاي اخير نيز نفوذ ايالات متحده آمريکا در آن بسيار چشم گير است.
اکنون ساکنين سواحل خليج فارس به واسطه ايراني بودن، داراي يکپارچگي اجتماعي هستند، اما چندگانگي و همگني مذهبي در منطقه خليج فارس بسيار مشهود است. منطقه با تمام تفاوتهاي قومي قبيله اي داراي يکپارچگي اجتماعي بوده و جامعه يکدست ايراني است. با وجود اين گاهي مردمان اين سامان احساس مي کنند که آنها اول به اين سواحل تعلق دارند و بعد به ايران و روابط آنها بيشتر با مردم کشورهاي خليج فارس به ويژه شيخ نشين ها و حتي با جنوب آسيا مانند هند و پاکستان بمراتب بيشتر از خود ايران است.
در اين مطالعه کوتاه کوشش بر اين است که علل آن حتي الامکان شناسايي شود. البته گاهي دوگانگي فرهنگي مذهبي و زباني هدف هاي اقتصادي، روابط تنگاتنگي را بين ايرانيان ساحل نشين و سرزمين هاي حوزه خليج فارس موجب شده است. موقعيت جغرافيايي و استراتژيک سواحل خليح فارس و تجاري بودن اين حوزه نفت خيز با درآمدهاي نسبتا بالا، توجه سوداگران ايراني و بين المللي را به خود جلب نموده است. زماني استعمارگران پرتغالي و هلندي بعدا انگليسي ها و اکنون آمريکايي ها سياست هاي سلطه گرانه خود را بر خليج فارس و سواحل آن گسترده اند و اين امر حوزه خيلج فارس را به يک منطقه نا آرام استراتژيک تبديل نموده است. همه اين عوامل دست به دست هم داده و مرزهاي جنوبي ايران را به يکي از پرتنش ترين و نا آرام ترين منطقه ژئوپولتيکي جهان تبديل نموده است.

 
کلید واژه: خليج فارس، امنيت، درياي عمان
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 127   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی