نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

سلول های بنیادی دندان

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: حقيقي فرشته,مقدم متين مريم
 
 
 
عنوان همایش: كنگره ملي زيست شناسي و جنبه هاي كاربردي سلول هاي بنيادي
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی، واحد مشهد
زمان:  1390دوره -
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

مقدمه: دندان ها اندام هاي پيچيده اي هستند که از دو بافت سخت و معدني تشکيل شده اند. امروزه درمان هاي نويني در دندانپزشکي مورد استفاده مي باشند، ليکن با مشکلاتي روبرو هستند. براي رفع اين مشکلات، روش هاي جديدي در حال پيشرفت است تا بتوان از تکنولوژي سلول هاي بنيادي و مهندسي بافت در ترميم و بازسازي دندان استفاده نمود.
دندان داراي سلول هاي بنيادي مختلف است که دو منشا اپي تليالي و مزانشيمي دارند. در اين مرور به معرفي سلول هاي بنيادي مزانشيمي دندان مي پردازيم
.
سلول هاي بنيادي پالپ دندان
:DPSC سلول هاي بنيادي گرفته شده از پالپ دندان را DPSC مي نامند. اين سلول ها اکثرا از دندان عقل جدا مي شوند. ويژگي هاي مشابه با سلول هاي بنيادي مزانشيمي گرفته شده از مغز استخوان (BM-MSC) دارند. اين سلول ها چند توان بوده و مارکرهاي MSCs مانند STRO-1 را بيان مي کنند. DPSCs مي توانند به ادونتوبلاست ها، آديپوسيت ها، کندورسيت ها و استئوبلاست ها تمايز پيدا کنند. در صورت پيوند زدن به موش SCID، اين سلول ها توانايي ايجاد کمپلکس شبه پالپ/عاج را دارا مي باشند.  DPSCs مي توانند به نورون هاي فعال و عملکردي تمايز يابند و داراي پتانسيل سلول درماني در بيماري هاي عصبي مي باشند.
سلول هاي بنيادي گرفته شده از دندان شيري افتاده انساني
:(SHED) دندان شيري افتاده انساني داراي سلول هاي بنيادي است که SHEDs ناميده مي شوند. اين سلول ها از پالپ دندان شيري استخراج شده اند و توانايي تمايز به رده هاي مختلف سلولي مانند سلول هاي عصبي، آديپوسيت ها و ادونتوبلاست ها را دارا مي باشند.SHEDs در برخي خصوصيات با DPSCs متفاوت هستند، اين تفاوت در توانايي تکثير بالا، توانايي ايجاد استخوان در شرايط in vivo و ناتواني در تشکيل کمپلکس پالپ/عاج مي باشد. نشان داده شده است که پيوند SHEDs به striatum در موش هاي مبتلا به پارکينسون، سبب بهبود نسبي حرکات چرخشي ناشي از بيماري مي شود، که نشان مي دهد SHEDs مي توانند به عنوان منبعي از سلول هاي بنيادي پس از تولد در درمان پارکينسون مورد استفاده باشند.
سلول هاي بنيادي مشتق شده از پريودونتال ليگامنت
PDLSCs
بافت پريودونتال وظيفه حفظ دندان و نگهداري آن بر عهده دارد و داراي سلول هاي بنيادي است که مي توانند به استئوبلاست ها، آديپوسيت ها و فيبروبلاست ها تمايز يابند
PDLSCs .از نظر مورفولوژيکي و تکثير مشابه سلول هاي بنيادي مزانشيمي مي باشند و مارکرهاي STRO-1 و CD146 را بيان مي کنند. اين سلول ها در صورت پيوند به ميزبان مناسب مي توانند ساختارهاي سمانPDL/ را ايجاد کنند.
سلول هاي بنيادي گرفته شده از بخش راسي پاپيلاي دندان
:SCAPs در پاپيلاي دنداني که به طور کامل رشد نکرده است، سلول هاي بنيادي مزانشيمي قرار دارند که مي توانند در صورت پيوند به ميزبان مناسب به سلول هاي شبه ادونتوبلاست تمايز يابند. اين سلول ها SCAPs ناميده مي شوند و مي توانند به آديپوسيت ها و سلول هاي شبه عصبي تمايز يابند. پيوند هم زمان SCAPs با PDLSCs به حفره دنداني در خوک مينياتوري، ايجاد عاج و PDL نموده است که نشان مي دهد اين سلول ها به همراه PDLSCs، مي توانند ريشه دندان را ايجاد نمايند.

 
کلید واژه: سلول هاي بنيادي پالپ دندان، سلول هاي بنيادي گرفته شده از دندان شيري افتاده انساني، سلول هاي بنيادي گرفته شده از بخش راسي پاپيلاي دندان، سلول هاي بنيادي مشتق شده از پريودونتال ليگامنت
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 1945  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی