برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

الگوهای کروماتینی: روشنایی بر ماهیت تاریک ژنوم

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: فرشچيان معين*
 
 *گروه زيست شناسي، دانشکده علوم، دانشگاه فردوسي مشهد
 
عنوان همایش: كنگره ملي زيست شناسي و جنبه هاي كاربردي سلول هاي بنيادي
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی، واحد مشهد
زمان:  1390دوره -
 
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

الگوهاي کروماتيني داراي نقش مهمي در تفسير ژنوم و معرفي عناصر تنظيمي و ژن هاي غير کدکننده مانند RNAهاي طويل غير کدکننده هستند. يافته هاي اخير بيش از Enhancer55000 در ژنوم انسان را نشان مي دهد. شناسايي مناطق غير کد کننده ژنوم و معرفي ژن هاي جديد با استفاده از بررسي الگوهاي کدون هاي هيستوني در اين مناطق امکان پذير است.
تاکنون چندين تغيير در پروتئين هاي هيستوني در سلول ها و بيماري هاي گوناگون انساني شناسايي شده است به عنوان مثال متيلاسيون ليزين شماره 4 هيستون 3 معمولا در پروموتر ژن ها و
Enhancerها ديده مي شود که با استفاده از نتايج آزمايشات ChIP و انطباق آنها با توالي هاي نوکلئوتيدي مي توان به محل احتمالي اين توالي هاي تنظيمي يا ژن هاي غير کد کننده پي برد.
GALAX: http://main.g2.bx.psu.edu يک پايگاه بيوانفورماتيکي است که امکان انطباق داده هاي کدون هاي هيستوني که از پروژه هايي نظير ENCODE به دست آمده است را با توالي هاي DNA امکان پذير مي سازد و ما را به مناطق خاصي از ژنوم که احتمالا يک عنصر تنظيمي يا يک ژن غير کد کننده است هدايت مي کند و اين توالي ها براي مطالعات بيشتر در شرايط آزمايشگاهي و موجود زنده قابل استفاده خواهند بود.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 87  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی