برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

چالش هاي اخلاقي سلول درماني و راهکارهاي احتمالي

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: عماني ساماني رضا*
 
 *مرکز تحقيقات اخلاق و تاريخ پزشکي، دانشگاه علوم پزشکي تهران
 
عنوان همایش: كنگره ملي زيست شناسي و جنبه هاي كاربردي سلول هاي بنيادي
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی، واحد مشهد
زمان:  1390دوره -
 
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

پيشرفت علوم بيولوژي و ژنتيک بصورت غير قابل تصور سريع شده است. در بسياري از موارد ملاحظات و بررسي هاي اخلاقي و قانوني از اينگونه علوم عقب مي مانند و جامعه در بعضي موارد با مباحثي خطر ساز روبرو مي شود.
سلول هاي بنيادي سلول هايي با دو قابليت تکثير و تمايز هستند که نويد جايگزيني سلول هاي از بين رفته و يا موجد بيماري را با سلول هاي جديد و درمان بيماري هاي صعب العلاج و يا لاعلاج را آورده اند. روندي که به آن سلول درماني گفته مي شود و به قول عده اي از دانشمندان در آينده جايگزين دارو درماني خواهد شد.
سلول هاي بنيادي بر اساس منشاء به انواعي تقسيم مي گردد که هر کدام از اين انواع مسائل اخلاقي مربوط به خود را دارد، اما يک خصوصيت خطرناک تمام اين سلول ها قابليت ايجاد تومور است. استفاده از فاکتورهاي رشد و نيز مواد موجود در محيط کشت که گاها منشاء حيواني دارند نيز ايجاد چالش نموده است. نياز به ورود ژن براي ايجاد سلول هاي بنيادي پرتوان القايي و استفاده از وکتورهاي ويروسي نيز مشکلي ديگر است.
توليد سلول هاي بنيادي جنيني مستلزم از بين رفتن يک جنين در 5 روزگي (بلاستوسيست) است که خود مسائل اخلاقي توليد و استفاده از جنين انسان را به دنبال دارد. تمايز سلول هاي بنيادي خود به مشکلات اخلاقي مي افزايد. مسائلي مثل خالص سازي سلول ها و عملکرد اين سلول ها مشکلاتي است که بايد به آنها توجه داشت. تفاوت ژنتيکي بين جنين اوليه و گيرنده پيوند مساله رد پيوند را مطرح مي کند که در پيوند اعضاء نيز اتفاق مي افتد. هر چند شبيه سازي درماني مي تواند راه حلي براي غلبه بر رد پيوند باشد، اما خود مشکلات و مسائل اخلاقي بسياري به همراه آورده است.
از آنجايي که نگهداري و استفاده از خون بند ناف نوزاد براي مادر و جنين ضرري ندارد، از نظر اخلاقي مشکلي ندارد و جهت استفاده از اين سلول ها براي اشخاص ديگر نيازمند ملاحظات اخلاقي نظير نگهداري بهينه و اطمينان از سلامت سلول ها و آلوده نشدن آن ها به ويروس ها و باکتري ها است. تشکيل بانک هاي سلول هاي بنيادي بندناف مساله تجاري سازي و کسب درآمد از راه نگهداري و استفاده از اين سلول ها است که بعضي سوالات در رابطه با تجاري سازي را مطرح مي کند. البته وسيع بودن دامنه
HLA افراد بشر باعث مي شود که حداقل تعداد خون مورد نياز براي يک بانک قابل استفاده براي جامعه 50000 تخمين زده شود و بنابرين سودآوري بانک هاي بندناف کاهش يابد. اما به نظر نياز مبرمي به قوانين و دستورالعمل هاي جامع در زمينه بانک هاي سلولي در ايران وجود دارد.
به نظر مي رسد که مراحل کارآزمايي باليني در مطالعات سلولي با مطالعات دارويي متفاوت باشد. در فاز اول مطالعات دارويي، داروي جديد روي عده کمي داوطلب سالم آزمايش مي شود اما به نظر مي رسد که مطالعات سلولي را با آزمايش روي بيماران بسيار پيشرفته بايد شروع نمود که داوطلب بوده و راه ديگري براي درمان ايشان موجود نباشد. از طرف ديگر دوره پي گيري بيماران تحت مطالعه در هر مرحله بايد طولاني تر باشد زيرا عوارض درمان هاي سلولي اصولا طولاني مدت هستند. به نظر مي رسد هيچگاه نبايد پي گيري بيماران را خاتمه داد حتي اگر پژوهش خاتمه يابد. با اين وسيله مي توان هرگاه عوارضي در زمان هاي طولاني ديده شد که بتوان منشاء آن را سلول هاي مورد استفاده دانست، در مورد ادامه کارآزمايي هاي باليني فکر کرد.

 
کلید واژه: سلول هاي بنيادي، سلول درماني، اخلاق زيستي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 264  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی