نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان: 

سلول های ژرم از سلول های بنیادی و امروز سلول بنیادی از سلول ژرم

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: موحدين منصوره*
 
 *گروه علوم تشریح، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
 
عنوان همایش: كنگره ملي زيست شناسي و جنبه هاي كاربردي سلول هاي بنيادي
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی، واحد مشهد
زمان:  1390دوره -
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

در بيولوژي پستانداران دو منبع سلولي بنيادي پرتوان مجزاي از يکديگر وجود دارد. اولين منبع سلولي، توده سلولي داخلي جنين قبل از لانه گزيني است که در صورت کشت in vitro قابليت تبديل به سلول هاي بنيادي جنيني را دارند. اين سلول ها اولين بار در سال 1981 توسط Evans و Kaufman از جنين موش جدا شد. Martin هم در همان سال مستقلا توانست اين کار را انجام دهد.
منبع سلول پرتوان ديگر سلول هاي ژرم است که توانايي انتقال ذخاير ژنتيکي از يک نسل به نسل ديگر را از طريق اسپرم و تخمک دارند.
به دلايل ذيل براي اثبات توانايي سلول هاي ژرم مي توان اشاره نمود:
در صورت کشت
PGC و استفاده از فاکتورهاي رشد مناسب مي توان سلول هاي ژرم بنيادي بدست آورد که سلول هايي هستند که پرتوان بوده و قابليت تمايز به همه رده هاي سلولي را دارند. تبديل PGC به سلول هاي بنيادي پرتوان در طي پروسه مشابه با iPS اتفاق مي افتد که در آن هسته يک سلول سوماتيک وارد سيتوپلاسم تخمک شده و برنامه ريزي مجدد در آن صورت مي گيرد.
دليل ديگر، توانايي تومور زايي سلول هاي ژرم بيضه است. تراتوموهاي بيضه تومورهاي خوش خيم غيرعادي هستند که مشتقات هر سه لايه جنيني در آنها يافت مي شود. مطالعات مختلف نشان مي دهد که کارسينوماهاي جنيني از
PGC ها منشا مي گيرند.
پر تواني لاين هاي سلول هاي بنيادي ژرم هم ثابت شده است. بعد از تولد سلول هاي بنيادي ژرم به سلول هاي بنيادي اسپرماتوگونيا تبديل مي شوند. سلول هاي بنيادي اسپرماتوگونيا اساس اسپرماتوژنزيس را تشکيل مي دهند. اين سلول ها داراي قابليت خود تجديدي هستند و مي توانند تعداد زيادي سلول ژرم تمايز يافته هم توليد کنند. سلول هاي بنيادي اسپرماتوگونيا مي توانند به سلول هاي بنيادي جنيني
reprogram شون و در صورت تزريق به داخل بلاستوسيست قابليت تشکيل کايمر را دارند که دليل ديگري بر پرتواني آن ها محسوب مي شود.

 
کلید واژه: سلول بنيادي جنيني، سلول ژرم، دوباره برنامه ريزي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 771  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی