برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

تمایز سلول های بنیادی جنینی به سلول های انسولین ساز، آیا می توان روش جدیدی برای درمان دیابت نوع 1 پیدا کرد؟

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: فرخي علي,مرادمند آزاده,خلوقي كينوش,نظاري حسين,تهمتني ياسر,سجودي مژده,بهاروند حسين
 
 
 
عنوان همایش: كنگره ملي زيست شناسي و جنبه هاي كاربردي سلول هاي بنيادي
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی، واحد مشهد
زمان:  1390دوره -
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

ديابت نوع 1 که ديابت وابسته به انسولين ناميده مي شود ديابت کم سالان است و اختلالي است که با تخريب خودايمن سلول هاي مولد انسولين در پانکراس مشخص مي شود. در نتيجه انسولين لازم براي متابوليسم گلوکز ساخته نشده و فرد مبتلا به تدريج درگير عوارض اين بيماري مي شود. جايگزيني سلول هاي بتاي پانکراسي تخريب شده با سلول هاي سالم و داراي عملکرد طبيعي يکي از رويکردهاي مهم براي درمان اين بيماري مي باشد. پيوند سلول هاي بتاي مولد انسولين به شکل پانکراس کامل يا جزاير لانگرهانس جدا شده از گزينه هاي درماني اميدوار کننده براي درمان اين بيماري به نظر مي رسد. اما هر دو روش با مشکلاتي مواجه هستند که استفاده از آنها را براي درمان با محدوديت هاي زيادي مواجه کرده است. رد ايمونولوژيک پيوند، استفاده از داروهاي سرکوبگر ايمني و دسترسي کم به پانکراس دهنده انساني و ناکافي بودن تعداد سلول هاي بتا پيوند شده از جمله اين محدوديت ها مي باشند. به همين دليل محققان به دنبال منابع جديدي از سلول هاي بتا هستند. تا کنون در مطالعات انجام شده استراتژي هاي مختلفي براي توليد سلول هاي مولد انسولين بکار گرفته شده است از جمله: القاء تمايز سلول هاي بنيادي جنيني، سلول هاي بنيادي بزرگسال و سلول هاي پرتوان القايي به سلول هاي مولد انسولين. دومين رويکرد، استفاده از سلول هاي بالغ و تمايزيافته بافت هاي مختلف و تلاش براي «باز برنامه ريزي» و القاء «دگرتمايزي» اين سلول ها و تغيير ويژگي هاي آنهاست. و سومين رويکرد، تلاش براي تکثير سلول هاي بتاي موجود در بافت پانکراسي چه در محيط آزمايشگاهي و چه در محيط داخل بدن.
سلول هاي بنيادي جنيني، سلول هايي پرتوان هستند که علاوه بر توانايي خود نوسازي قادر به تمايز به سلول هاي هر سه لايه زاينده جنيني اند. به عبارتي با تکرار رخدادهايي که در بدن موجود زنده و در مسير تکوين طبيعي سلول تخم لقاح يافته روي مي دهد مي توان اين سلول ها را وادار کرد که تکوين طبيعي را تقليد کرده در نهايت به پيدايش سلول هايي با مورفولوژي، ويژگي هاي مولکولي، فيزيولوژي و عملکردي خاص منجر شوند. از طرفي با مطالعه بر روي اين سلول ها مي توان به اطلاعات ارزشمندي در زمينه تکوين پانکراس و سلول هاي بتا و نيز مکانيسم هاي بيماريزايي ديابت دست پيداکرد.
طي اين مطالعه بر آنيم تا مروري داشته باشيم بر فعاليت هاي انجام گرفته در «پژوهشکده رويان» جهاد دانشگاهي در رابطه با تمايز سلول هاي بنيادي جنيني موشي و انساني به سلول هاي انسولين ساز با بهره گيري از بسترهاي نانو، ترکيبات ماده زمينه برون سلولي، فاکتورهاي رشد و استفاده از «کوچک مولکول ها».

 
کلید واژه: ديابت، سلول هاي بنيادي، سلول بتا، فاکتورهاي رشد
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 399  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی