برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مطالعه مقایسه ای بیان رسپتورهای کموکاینی در سلول های بنیادی مزانشیمی استخراج شده از مغز استخوان انسان و بافت چربی

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: بيدخوري حميدرضا,احمديان كيا نغمه,ابراهيمي مرضيه,مقدم متين مريم,اقدمي ناصر,نشاطي زينب,رييس المحدثين محمود,محمودي محمود,بهرامي احمدرضا
 
 
 
عنوان همایش: كنگره ملي زيست شناسي و جنبه هاي كاربردي سلول هاي بنيادي
نوع همایش:  جهاد دانشگاهي
حامی:  جهاد دانشگاهی، واحد مشهد
زمان:  1390دوره -
 
 
چکیده: 
fiogf49gjkf0d

خصوصيات بهينه سلول هاي مورد استفاده در سلول درماني شامل: در دسترس بودن و ميزان موفقيت در جداسازي آن ها، توانايي تقسيم، توانايي تمايز به بافت هاي مختلف، ايمني زايي پايين و پتانسيل مهاجرت به بافت هدف مي شود. لانه گزيني، توانايي سلول ها در مهاجرت و جايگيري در بافت هاي آسيب ديده است. مطالعات اخير نشان دهنده اين است که لانه گزيني ارتباط تنگاتنگي با بيان گيرنده هاي کموکايني دارد. با در نظر گرفتن نقش گيرنده هاي کموکايني، مقايسه سطح بيان آن ها مي تواند به دانشمندان در معرفي منابع سلولي بهتر براي سلول درماني کمک کند.
در اين مطالعه، سلول هاي مزانشيمي انساني از مغز استخوان و بافت چربي انسان استخراج شدند و از طريق بيان آنتي ژن هاي سطح سلول ها و توانايي تمايز شناسايي شدند. بيان پنج گيرنده کموکايني که به نظر مي رسيد در لانه گزيني نقش داشته باشند شامل:
CCR1، CCR7، CXCR4، CXCR6 و CXC3CR مقايسه شدند.RT-PCR نيمه کمي براي ارزيابي سطح بيان ژني اين گيرنده ها استفاده شد.
نتايج نشان مي داد که بيان اين رسپتورها در سلول هاي مزانشيمي انساني استخراج شده از بافت چربي بيشتر از سلول هاي مزانشيمي استخراج شده از مغز استخوان مي باشد
.
بنابراين سلول هاي مزانشيمي انساني استخراج شده از بافت چربي توانايي مهاجرت و پتانسيل لانه گزيني بهتري مي توانند داشته باشند و ممکن است کانديد بهتري براي اهداف درماني باشند.

 
کلید واژه: گيرنده هاي کموکايني، سلولهاي مزانشيمي، بافت چربي، مغز استخوان
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 65  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی